El süpürgesi nasıl temizlenir?

Evlerin temizlenmesinde kullanılan yardım eden aletlerden biri elektrikli el süpürgeleridir. Evin bütün tozunu içine alır ve işimizi ...

 

Evlerin temizlenmesinde kullanılan yardım eden aletlerden biri elektrikli el süpürgeleridir. Evin bütün tozunu içine alır ve işimizi kolaylaştırır. Fakat hatasız temizlemeye devam etmesi için süpürgenin de bazı zamanlarda temizlenmesi gerekir.

Olası elektrik çarpmalarına karşı, bütün elektrikle çalışan aletlerde olduğu gibi el süpürgesinin de fişinin fişe takılı olmadığından emin olunmalıdır.

Temizliği için süpürgenin kullanım kılavuzu okunmalıdır, yanlış muamele gördüğünde hasarlara yol açılabilir.

Süpürgede tozun toplandığı kısım ya hazne olarak yahut toz torbası şeklindedir. Eğer toz torbası biçiminde ise poşetin yırtılmamasına dikkat gösterilerek yumuşak hareketler ile torba çıkarılır. İçerisindeki tozun etrafa yayılmaması için hemen bir poşete koyulup ağzı bağlanır. Makineye yeni, temiz toz torbası yerleştirilir.

Torbasız süpürgelerde kılavuza bakıldıktan sonra eğer yıkanabilir türde ise toz haznesinin içerisindeki fazla pislik bir torbaya boşaltıldıktan sonra su altında yıkanır. Lakin hazne kağıt çeşidi bir malzemeden yapıldıysa suyla temas ettirilmemelidir.

Elektrikli süpürgelerin filtrelerini temizlemek gerekmektedir. Bu bölümde yine kullanım kılavuzuna bakılmalıdır. Bazı filtreler su altında yıkanabilirken bazıları yıkanmaz, değiştirilir. Yıkanabilir filtreler makineden alınınca fazla tozu el ile alınıp çöpe atılır. Bir kapta köpüklü hazırlanıp onun içinde veyahut akan su altında yıkanabilir. Ulaşılamayan tozlar için eski bir fırça kullanılabilmektedir. Filtre yıkanınca elektrik çarpma ihtimalinden ötürü mutlaka kurutulmadan makineye yerleştirilmemelidir. Hava akımının olduğu bir yerde tam olarak kurutulduktan sonra makineye takılır.

 

El süpürgelerinin hortumu, dar ucu, mobilya fırçası gibi parçaları yine kullanım kılavuzuna bakıldıktan sonra sabunlu suyla temizlenebilir. Süpürgenin çalıştığı sırada kullanılan parçaların özel olarak kurumadan yerleştirilmemesi gerekmektedir.

Süpürgenin yere temas eden ağzının tıkanmasına neden olabilecek nesneler alınmalıdır. Fırçasında biriken saç, kıl, fazla toz vakumlu hortum ek yerinden çıkarılıp temizlenebilir. Fırça arasında kalmış kirler eski bir fırça ile fırçalanarak çıkarılabilir. Eğer süpürgenin hareket etmeyen hortumunda tıkanıklık var ise ince bir sopa içine sokularak tıkanıklığa neden olan cisim çıkarılabilir. Nemli bezle silinip kullanıma devam edilir.

El süpürgesinin bütün iç parçaları yerine takıldıktan sonra hafif köpüklü nemli bez ile dışı silinir. Böylelikle makine pisliklerden arınmış olur.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Lake dolap nasıl boyanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?