Elektrikli kombi ne kadar yakar?

Yalıtımı iyi olan ve oda termostatı kullanılan evlerde bu değer daha düşük olabilecektir. Ama konforu artırmak için evin sıcaklık değ...

 

Evlerin ısıtılmasında kullanılan araçlardan birisi de elektrikli kombilerdir. Yerden ısıtma sistemleri ve petekli sistemlerle pratik bir şekilde kullanılabilen bu kombilerde sıcak su elektrik enerjisi kullanılarak ısıtılır. Kombi içinde yer alan tüp biçimindeki rezistanslar, suyun ani ve hızlı biçimde ısıtılmasını sağlamaktadır. Enerji kullanım verimliliği diğer ısıtma sistemlerine göre daha yüksek olan elektrikli kombilerle evlerin ısıtılması ise doğalgaz ve kömür gibi yakıtlara oranla daha yüksek maliyetlerle gerçekleştirilir.

Elektrikli Kombi Tüketimi Hesaplama

Yalıtımı iyi olan ve oda termostatı kullanılan evlerde bu değer daha düşük olabilecektir. Ama konforu artırmak için evin sıcaklık değerinin yükselmesi elektrik tüketimini artıracaktır. Ek olarak bu hesaplamada elektrik zaman tarifeleri de hesaba katılmamıştır.

Misal olarak 100 metrekarelik bir evde 12 kW’lık bir elektrikli kombi kullanılıyor olsun. Kombinin saatlik elektrik tüketimi de %30’luk değer olan 3 kWh olsun. Kombinin günlük enerji tüketimi 3x24=72 kWh, aylık enerji tüketimi de 72x30= 2160 kWh’tir. 2015 senesi için bir kWh elektrik bedeli 0,46 TL olduğuna göre bu elektrikli kombinin aylık tüketiminin 2160 kWh x 0,46 TL = 993 TL olacağı söylenebilir. Lakin bu değerler averaj değerlerdir ve kombinin tam gün çalışacağı hesaplanarak bulunmuştur.

Ne Kadar Enerji Tüketir?

 

Elektrikli kombilerin enerji tüketimleri ise kombinin gücüne, ısıtılan alanın büyüklüğüne ve ısıtma miktarına göre değişkenlik göstermektedir. Bir elektrikli kombi istenen konfor düzeyine göre takriben olarak bir saatte kendi kapasitesinin %20’si-%50’si arasında güç tüketir. Yani 10 kW’lık bir kombinin saatlik enerji tüketimi 2 ile 5 kWh (kilowattsaat) arasında iken 30 kW’lık bir kombinin enerji tüketimi ise 6 ile 15 kWh arasında değişir. Bu değer takriben bir kullanımla genelde %30 seviyelerinde kalır. Ek olarak elektrik tüketimi oda termostatı kullanılarak evi çok ısıtmadan ideal sıcaklıkta tutarak ve gece sıcaklık değerini düşürerek asgari değerlere çekilebilir.

Evlerde kullanılacak kombilerin kapasitesi evin büyüklüğü, yalıtım durumu, cephesi ve evdeki radyatör sayısı gibi faktörler hesaba katılmak suretiyle belirlenir. Takriben olarak ise bu değer evin metrekaresinin onda birine denk gelir. Misal olarak 180 metrekarelik bir evde asgari 18 kW (kilowatt) kapasitesinde elektrikli kombi kullanılmalıdır. Lakin bu değer diğer değişkenlere bağlı olarak artabilir ya da azalabilir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Koltuk nasıl kurutulur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?