Elektrikli termosifon nasıl temizlenir?

Elektrikli termosifonların dış temizliği ise nemli veyahut deterjanlı bir bez ile pratik bir biçimde yapılabilmektedir....

 

Evlerde sıcak su temini için kullanılan araçlardan birisi de elektrikli temosifonlardır. Elektrikli termosifonlar, rezistansları vesilesiyle elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştürerek, içlerine aldıkları suyu istenen sıcaklık değerine kadar ısıtırlar. Ek olarak bu termosifonlar, ısıttıkları suyu yalıtımlı kazanları hasebiyle uzun zaman sıcak tutarlar. Bu biçimde elektrikli termosifonlar içinde her daim kullanıma hazır sıcak su bulunmaktadır. Elektrikli termosifonların sağlıklı halde çalışabilmeleri içinse belli aralıklar ile bakımlarının yapılmış olması gerekmektedir. Bakımı yapılmayan elektrikli termosifonlar zaman geçtikçe suyu hem daha geç ısıtmaya, aynı zamanda su ısıtırken daha çok enerji harcamaya başlarlar.

Elektrikli Termosifonların Temizliği Nasıl Yapılır?

Elektrikli termosifonların dış temizliği ise nemli veyahut deterjanlı bir bez ile pratik bir biçimde yapılabilmektedir.

Termosifon içindeki su uzun zaman beklediğinden ötürü, bekleyen su içindeki çözünmüş maddeler çökelti oluşturarak dibe çökmeye başlarlar. Zaman geçtikçe bu tortular termosifon kazanının dibinde kalın tabakalar oluşturmaya başlarlar. Elektrikli termosifon temizliğinde ilk yapılmış olması gerekenlerden birisi, termosifon kazanında biriken bu tortuların temizlenmesidir. Kazanın dibinde biriken tortuların temizlenmesi için de kazan içindeki su toptan boşaltılmalıdır. Bunu yapmak için termosifonun fişi çekilir ve su giriş vanası kapatılır. Altına genişçe bir kova koyularak termosifonun emniyet valfi kaldırılır ve kazan içindeki su tümüyle boşalıncaya kadar beklenir. Su boşaltıldıktan sonra emniyet valfi kapatılır, su girişi vanası açılır ve termosifon bütünüyle dolduktan sonra elektrik düğmesi de açılır.

 

Elektrikli termosifonlarda su, rezistans adıyla anılan metal parça vesilesiyle ısıtılır. Su içinde çözünmüş maddeler de ısıdan ötürü rezistansa yapışırlar ve zaman geçtikçe bu parça üstünde gittikçe kalınlaşan bir tabaka oluştururlar. Isı yalıtımına neden olan bu tabaka suyun geç ısınmasına ve su ısıtılırken daha çok elektrik enerjisi harcanmasına neden olur. Rezistansa termosifonun alt bölümünden, ilgili vidalar sökülerek ulaşılabilir. Ama bu işin bir uzman veyahut yeterli teknik bilgi sahibi olan birisi tarafından yapılmış olması gerekmektedir. Kireçlenmiş olan rezistanslar metala zarar vermeyecek halde münasip kireç çözücüler kullanılarak temizlenmeli, temizlenemeyen rezistanslar ise yenisi ile değiştirilmelidir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Rabıta nasıl döşenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?