Buhar türbini nedir?

su buharının sahip olduğu mekanik enerji lülede kinetik enerjiye çevrilir. Sonrasında yüksek hızlı su buharı kanatlardan geçirilerek ...

 

Enerji santrallerini duymuşsunuzdur. Evlerimize, fabrikalara ve bir çok yere elektrik sağlayan yapılardır. Peki, santraller bu kadar çok enerjiyi nasıl üretiyor merak ettiniz mi ? Cevap: türbinler genellikle de buhar türbinleridir.

Aksiyon (etki) türbinlerinde,

su buharının sahip olduğu mekanik enerji lülede kinetik enerjiye çevrilir. Sonrasında yüksek hızlı su buharı kanatlardan geçirilerek kinetik enerji mekanik enerjiye çevrilir .Bu yüzden basınç düşüşüne yalnızca lülede rastlanır. Kanatlarda basınç düşüşü olmaz. Etki türbininde bütün düşüş sabit kanatlarda ortaya çıkar. Hareketli kanatlarda basınç düşüşünden bahsedilemez.

Reaksiyon (tepki) türbinlerinde,

su buharının sahip olduğu mekanik enerji lülede kinetik enerjiye çevrilir.Sonra da yüksek hızlı su buharı kanatlardan geçirilerek kinetik enerji mekanik enerjiye çevrilir. Aksiyon türbinlerinden değişik olarak basınç düşüşü kanatlarda devam etmektedir. Reaksiyon türbinlerinde entalpi ve basınç düşüşünün yalnızca bir bölümü sabit kanatlarda olur. Kalan basınç düşüş miktarı ise hareketli kanatlarda tamamlanır. O nedenle buharın oluşturduğu kuvvetle beraber, buharın genişlemeye devam etmesi sonucunda, sabit kanatların üstünde bir tepki kuvveti oluşur.

Buhar Türbinleri Nasıl Çalışır?

  İki tip buhar türbini vardır.Bunlardan birisi aksiyon türbini (sabit basınçlı türbin ), öteki ise reaksiyon türbinidir.

 

Buhar türbininde akışkan su buharıdır. Yüksek basınç ve sıcaklıkta gelen buhar sabit kanatlarda genişler. Genişlemeden ötürü buharın basıncı düşer ve hızı artar bunun sayesinde seyyar kanatları harekete geçirir. Meydana gelen mekanik enerji şaft kullanılarak dışarıya taşınır. Basıncı çok düşen buhar ise kondensere gönderilir ve türbin dışına taşınır.

1884 senesinde Sir Charles Parsons tarafından icat edilen buhar türbinleri, yüksek sıcaklık ve basınçta bulunan yüksek ısı enerjisine sahip akışkanın (su buharı) enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren makinelerdir. Genelde bu turbo makinelere bir jeneratör bağlanarak, çıkan mekanik enerji elektrik enerjisine dönüştürülür veya bazı elemanlara mekanik tahrik sağlamada kullanılmaktadır. Türlü boyutlarda olanları vardır. Buhar türbinlerinin verimleri düşüktür.Yanma yakıtı olarak kömür, doğalgaz,nükleer enerji ve fosil yakıtlar kullanılır 

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Tüketici güven endeksi nedir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?