Doğalgaz kombisi nasıl kullanılır?

Doğalgaz kombisinden tesisata verilen besleme suyun sıcaklığı petekli sistemlerde maksimum 70 °C, yerden ısıtmalı sistemlerde ise aza...

 

Evlerin ısınma ve sıcak su ihtiyaçlarını karşılayan araçlardan birisi de kombilerdir. Kombiler çoğu zaman doğalgaz ile kullanılmalarının yanında LPG ve LNG ile de çalışabilirler. Kombiler az yer kaplayan, montajı, bakımı ve kullanımı son derece kolay olan araçlardır. Fakat kolay kullanımına karşın bazı noktalara dikkatli olunması ve kombilerin periyodik bakımlarının zamanında yapılmış olması hem kombilerin arızalanmasını engelleyerek ömürlerini uzatır aynı zamanda enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Doğalgaz Kombisi Nasıl Kullanılır?

Doğalgaz kombisinden tesisata verilen besleme suyun sıcaklığı petekli sistemlerde maksimum 70 °C, yerden ısıtmalı sistemlerde ise azami 55 °C olacak biçimde evin büyüklüğüne göre ayarlanmalıdır.

Doğalgaz kombisi, üstünde bulunan düğmeler ya da dijital kontrol paneli kullanılarak yaz veyahut kış konumlarından birine alınmak suretiyle çalıştırılır. Kış konumunda kombi evin hem ısıtma tesisatına aynı zamanda kullanım suyu tesisatına sıcak su sağlamaktadır. Yaz konumunda ise ısıtma tesisatına sıcak su sağlanmaz.

Doğalgaz kombisi kullanımında dikkatli olunması gerekli olan en ehemmiyetli noktalardan birisi, kombide ve tesisatta bulunan suyun basınç değerinin 1-1,5 bar arasında tutulmasıdır. Bunu yapmak için montajdan sonraki ilk ay her hafta, daha sonra ise her ay düzenli bir şekilde kombi üstündeki manometreden su basıncı kontrol edilmelidir. Manometreden okunan basınç değerinin 1 barın altına düştüğü hallerde kombinin su vanası açılarak kombiye su basılması gerekmektedir. Kombiye su basılması içinse kombinin bekleme konumunda ve soğuk olması gerekmektedir. Basınç değeri gereğinden düşük olursa tesisatta yeteri miktarda su bulunmadığı için sistem sağlıklı biçimde çalışamaz. Su basıncı fazla olduğunda ise kombinin genleşme tankı yeteri miktarda kullanamaz. Kombi vanasının açık bırakıldığı hallerde su basıncı 3 barı geçtiğinde, kombideki emniyet ventili vesilesiyle fazla su kombiden tahliye edilir.

 

Kombiye bağlı tesisat borusunda bir filtre bulunmaktadır. Bu filtrede zaman geçtikçe tesisat suyundaki tortular ve pislikler birikip suyun akışını engeller. Bu neden ile filtrenin belli aralıklar ile yerinden sökülüp suda yıkanarak temizlenmesi gerekmektedir. İngiliz anahtarı ile pratik bir şekilde sökülen filtrenin temizliği gayet kolaydır fakat gereken bilgiye sahip olmayanların bu işi kombi servisine yaptırmaları gerekmektedir. Bunun dışında asgari senede bir defa kombilerin periyodik bakımlarının yetkili servislerine yaptırılması gerekmektedir. Periyodik bakımlarda kombinin bütün kısımları kontrol edilip gereken bölümlerin ve filtrelerin temizliği yapılarak kombinin en sağlıklı halde çalışmaya devam etmesi sağlanmaktadır.

 

Uzun zaman evden uzak kalınacak hallerde kombi elektrik ve gaz beslemesi açık kalacak halde kapatılabilir. Bu biçimde soğuk günlerde kombinin emniyet sistemi devreye girerek kombinin ve tesisatın donmasını engeller. Fakat birkaç gün için evden uzaklaşıldığında kombinin kapatılması yerine asgari sıcaklıkta çalışır vaziyette bırakılması daha doğrudur. Bu biçimde kombi düşük ölçüde enerji harcayarak evin belli bir sıcaklığın altına düşmesini engeller ve eve dönüldüğünde evi ısıtmak hem daha kısa sürer aynı zamanda bunu yapmak için daha az gaz harcanır.

Ortamın ısınmasının sonrasında, kombinin tasarruf yapmak amacı ile kısa aralıklar ile kapatılması ve açılması kombiye zarar vererek ömrünü kısaltır. Ek olarak kombinin her açılışı fazla ölçüde doğalgaz tüketimine neden olabilecektir. Bu hallerde kombiye zarar vermemek için kombinin kapatılması yerine, düşük sıcaklığa alınmak suretiyle devamlı çalıştırılması gerekmektedir. Ek olarak dijital ve programlanabilir kombilerde çalışma saatleri ayarlanarak da kombinin istenen saatlerde çalışması ile tasarruf sağlanabilir. Kombilerle beraber oda termostatları kullanılması da enerji tasarrufu sağlamaktadır. İstenen odaya yerleştirilen oda termostatları, oda istenen sıcaklığa geldiği zaman çalışmayı durdurarak tasarruf sağlamaktadır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Kerpeten nasıl kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?