Termosifon nasıl tasarruflu kullanılır?

Termosifonun tasarruflu kullanılması için alınması gerekli olan önlemlerden çok önemli olanlardan bir diğeri de termosifon bakımının ...

 

Sıcak su temininde hızlı ve stabil cihazlar olan termosifonlar, elektrikle çalışan araçlardır. Termosifonların içerisinde belli bir hacimde kazan bulunurken, kazanın dış kısmı ısı yalıtımlı malzeme ile kaplanmıştır. Kazan içerisindeki rezistans ile suyu istenen sıcaklığa kadar ısıtan termosifonlarda su istenen sıcaklık seviyesine geldiği zaman ise termostat devreye girer ve suyun daha çok ısınmasını engeller. Bu biçimde ısı yalıtımlı kazan içinde su uzun zaman sıcak bir biçimde bekler. Suyun sıcaklığı düştüğünde ise termostat devreyi çalıştırır ve rezistans suyu tekrar ısıtır.

Termosifon Kullanımında Tasarruf Nasıl Yapılır?

Termosifonun tasarruflu kullanılması için alınması gerekli olan önlemlerden çok önemli olanlardan bir diğeri de termosifon bakımının zamanında yapılmasıdır. Hassaten suyu kireçli olan bölümlerde rezistansın kireçle kaplanması ısı yalıtımı sağlayarak kazan içerisindeki suyun ısınmasını engeller. Bu halde hem termosifon suyu geç ısıtır, aynı zamanda bunu yapmak için normalden çok çok fazla enerji harcar. Bundan dolayı termosifon bakımı düzenli bir şekilde yaptırılmalı, kireç önleyici ürünler kullanılmalı ve var ise termosifonun içerisindeki kireç temizletilmelidir. Rezistansta biriken kireç temizlenemeyecekse de yeni rezistans kullanılmalıdır.

Termosifon alınırken kazan hacmine dikkatli olunması gerekir. Gereksiz yere büyük kazanlı bir ürün alındığı zaman, termosifon kazanı toptan doldurup içerisindeki suyu ısıtacaktır. Bu halde kullanılmayan suyun sıcak tutulması için sürekli bir biçimde enerji sarf edilir. Lakin sıcak su kullanımının fazla olduğu hallerde da küçük kazanlı ürünler tercih edilmemelidir.

 

Termosifonlar, uzun zaman kullanılmayacakları haller dışında kapatılmamalıdırlar. Isı yalıtımlı gövdeleri, kazan içindeki suyun sıcaklığını yaklaşık 24 saat muhafaza etmesini sağladığından ötürü 1-2 gün için termosifonlar kapatılmamalıdırlar. Tersi durumunda kazanda soğuyan suyun ısıtılması için yüksek enerji sarf edilmesi gerekecektir.

Termosifonun tasarruflu kullanılabilmesi için termosifonun sıcaklık derecesine dikkat edilmesi gerekir. Termosifon sıcaklığı yaklaşık 60 oC seviyesinde tutulmalıdır. Eğer bu sıcaklıktan daha yüksek bir değer seçilirse bu halde termosifonun elektrik sarfiyatı da artacaktır.

Elektriği ısı enerjisine çeviren diğer bir çok cihaz gibi termosifonların elektrik tüketimleri de hiç de küçümsenecek seviyede değildir. Bir de buna termosifon kullanımında yapılmış olan hatalar eklenince, termosifondan ötürü elektrik faturasının kabarması işten bile değildir. Bundan dolayı, tasarruf yapabilmek için termosifon kullanımında bazı noktalara dikkatli olunması gerekmektedir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Eski mutfak eşyaları nasıl değerlendirilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?