E-ticaret tüyoları

Diğer nokta ise, eğer bir meta satacaksanız yani hizmet alanında değilseniz, siteniz o ülkenin kültürüne ve alışkanlıklarına göre yal...

 

Yeni nesil ticaret olarak da bilinen internet üstünden yapılmış olan ticarete e-ticaret deniyor. Son zamanlarda popülaritesini nerdeyse klasik ticaretin önüne geçiren bu kavramı yaparken çokca noktaya dikkati açmak gerekiyor.

Diğer nokta ise, eğer bir meta satacaksanız yani hizmet alanında değilseniz, siteniz o ülkenin kültürüne ve alışkanlıklarına göre yalnızca fazla yormayacak halde dizayn edilmelidir. Türkiye'de kısa siteler sevilirken, bu olay Güney Kore'de tam tersidir. Sitede ürünlerin açıklamaları kesinlikle olmalıdır. İletişim numaranız sitede rahat bir şekilde görülebilecek bir yerde olmalıdır. Sitede kesinlikle kategoriler ve ürün araması kısmı olmalıdır. Muhakkak mobil uygulamalarda da olun. 

Şurada ne sattığınız da çok önemlidir, hedef kitlenin iyi seçilmesi ve mümkün ise piyasada çok bulunmayan benzer zamanda müşterinin talebi olan bir mal satmak daha avantajlıdır. CRM (müşteri ilişkileri yönetimi) ve lojistik alt yapı kurulmalıdır. Bu lojistik yapının içerisinde güvenilir bir kargo ile çalışmak da vardır, yeteri büyüklüğe sahip depo da vardır. Şirket ve üretim yerinin lokasyonu da çok önemlidir, rahat ulaşılabilecek bir yer seçilmelidir.

E-ticarete atılacak girişimciler hepsinden önce düzgün iş ve gelir modelini benimsemelilier. Yapılacak iş de doğru bir biçimde planlanmalıdır. Gelişim sürecinde bu kurgu değişse de ana hattı benzer kalmalıdır. Sonrasında pazar araştırması yapılmalıdır. Bu pazar araştırması imkan varsa güvenilir bir firmaya yaptırılmadır. Çevrenize sormak gerçekçi bir pazar araştırması olmayabilir, sizleri yanıltabilir. Girişimi kuracağınız ülkeyinin demografisini, iktisadi ve kültürel artı ve eksilerini güzelce bilin. İlerde acı bir sürpriz ile karşılaşmamak için iş kurarken sizi ilgilendiren kanunları da bilmelisiniz.

 

Muhakkak sosyal medya etkin bir biçimde kullanılmalıdır. Buralarda müşterilerden geri bildirim alınır, etkileşim durumuna geçilebilir, reklam yapılabilmektedir. Ek olarak kargo bedava kampanyaları yapılmalıdır, en fazla tercih edilen kampanyadır. Ürünlerinizin yanında ufak hediyeler göndermek , promosyon yapmak, özel paket - koli tasarlamak da başarılı müşteri sadakati sağlama yönetimlerindendir. Fiyatlar ve taksit seçenekleriniz rakiplerinizden daha iyi hale getirin. Bütün bunları yaparken birinci sırada müşterilerin isteklerini göz önünde bulundurun ve onlara güven verin, kapasiteniz üstünde sipariş almayın.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Gsyh nedir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?