Demirhindi hangi vitaminleri içerir?

Bitkinin tarihi milattan öncesine dayanır. Eski Yunan ve Mısır'da kullanılmış olduğu bilinir. Afrika'nın bazı bölümlerinde kutsal ağa...

 

Baklagiller ailesine ait bir bitki olan demirhindinin anavatanı Afrikadır. Demirhindi averaj yükseltisi 25 cm olan bir ağaç çeşididir. Dünyada en fazla Mısır ve Hindistan'da yetişir. Hint hurması olarak da bilinen bitkinin keçi boynuzuna benzer meyvesi vardır. Tropikal iklim kuşağında yetişir.

Bitkinin tarihi milattan öncesine dayanır. Eski Yunan ve Mısır'da kullanılmış olduğu bilinir. Afrika'nın bazı bölümlerinde kutsal ağaç olarak anılır. Bitkinin meyvesi ve kabukları filleri sakinleştirmek için yedirilir. Demirhindinin meyvesi reçel ve şerbet yaparken kullanılmaktadır. Olgunlaşan meyveleri ise baharat yaparken kullanılmaktadır. Ekşi ve hayli besleyici bir baharattır. Yemeklerde, salatada ve turşu yaparken kullanılmaktadır.

Demirhindi ağacı takriben 150 senelik ömrü olan bir bitki olarak bilinir. Ağırlığı 225 kiloyu bulur. Çiçekleri dallarının ucundadır. Sarı ve kırmızı renkte olurlar. Salkım şeklindedir. Ağacın yapraklarından yem olarak yararlanılır. Kaynatılıp içildiği zaman sağlığa pozitif etkileri vardır. 

Demirhindinin Faydaları Nelerdir?

Müshil ve iç yumuşatıcı etkiye sahip bir bitki olarak bilinir. Papatya tozu ve sinamekeyle karıştırılarak macun olarak da tüketilir.

Susuzluk giderici etkisi vardır.

Mide bulantısına iyi gelir.

İç sıkıntılarından kurtulmaya yardımcıdır.

Kuvvetli bir ateş söktürücüdür.

Meyvesi, yaprakları ve tohumu geleneksel tıpta kullanılan şifa kaynağıdır.

 

Demirhindi Nasıl Tüketilir?

Demirhindinin hurma, şeker, bal, kakule, karanfil ve kişniş tohumu ile karıştırılmak suretiyle şurubu yapılmaktadır. Şerbet olarak da tüketilen bir besindir. Bunu yapmak için meyve, suyla kaynatılır. Süzüldükten sonra içine şeker eklenmektedir. Bir zaman daha kaynatılır. Soğuyunca tekrar süzme işlemi gerçekleştirilir. Şerbet soğuk olarak tüketilir. Susuzluk ve harareti azaltan bir içecektir.

Demirhindi meyve, baharat ve içecek olarak tüketilir. Baharat meyvenin etli kısmı kurutularak elde edilir. Sanayide şekerlemelere kıvam verici olarak kullanılmaktadır 

Demirhindi Hangi Vitamin ve Mineralleri İçerir?

Demirhindi meyvesinin içerisinde bolca A, B1, B2, B3, B5, B6,C vitaminleri bulunmaktadır. Bitkide bulunan mineraller ise potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, sodyum, demir, selenyum ve bakırdır. Demirhindi protein, şeker ve pektin bakımından gayet zengin bir bitki olarak bilinmektedir 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Ayva ne işe yarar? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?