Çocukların öğrenme hevesi nasıl artırılır?

Ödül yöntemi her yaşta çocuk için öğrenmeyi pekiştiren, üstelik yeni öğrenmelere kapı aralayan çok etkili bir metottur. Büyük veya kü...

 

Bir devamlılık prosesi olan gelişimde çocuklar her bölümde hızlı döngü durumunda seyreder. Çocukların öğrenme hızları öğrenme için duydukları istekle doğru orantılıdır. Bir çocuk görev olarak değil de istek duyarak öğrenmeye başlarsa çok çok kalıcı öğrenme gerçekleştirebilir.

Çocuklarda Öğrenme İsteği Nasıl Artırılır?

Ödül yöntemi her yaşta çocuk için öğrenmeyi pekiştiren, üstelik yeni öğrenmelere kapı aralayan çok etkili bir metottur. Büyük veya küçük olsun başarılan her iş, öğrenilen her yeni bilgi veyahut beceri için çocuğun ödüllendirilmesi gerekmektedir. Ödül denince akla maddi ödüller gelmemelidir. Olabildiğince maddi ödüller kullanılmamalı, bunun yerine manevi ödül denen takdir etme, yüceltme, övme, başını ve yanağını okşama, gülümseme gibi davranışlar sergilenmelidir. Bunun sayesinde çocuk hem yeni öğrenme becerisi karşısında ödüllendirildiğini bilir aynı zamanda sevildiğini anlayarak kendini daha iyi hisseder.

İsteyerek ve seve seve öğrenmenin ilk şartı çocuklar için oyunlaştırılımış öğrenme programıdır. Her ne öğretilirse öğretilsin katı kuralların olduğu bir öğrenme değil, oyuna çevrilmiş öğrenme gerçekleştirilmelidir. Bunu başarmanın temel yolu değişik öğrenme çevrelerine de yönelmektir. Örnek vermek gerekirse; ev oratmında, odasında bir şeyler öğrenme çocuk için zorsa ve reddetme söz konusuysa bir park veyahut piknik alanı tercih edilebilmektedir. Kütüphane kurallarını bilen ve uygulayacak yaşta çocuk için kütüphanelerin okuma salonları hayli münasip mekanlardır.

 

Öğrenmenin basamaklarında çocuğa aktif görev vererek onun ciddiye alındığını göstermek başarı için diğer bir anahtardır. Çocuğu yalnızca öğrenen değil benzer zamanda öğrenmenin bir parçası yapmak önemli bulunan bir ayrıntıdır. Bu bölümde çocuğa belli alanlarda uzamanlıklar verilebilir. Örnek verirsek; bir yaka kartına “uzay gemisi yapım uzmanı” yazmak çocuğa uzayla ilgili yeni şeyler öğretmeyi kolaylaştıracaktır.

Çocuklardaki öğrenme isteğini kamçılamak için kitaplar çok güzel bir araçtır. Kitapları kullanarak çocukları rahatlatmak, onlara kitaplar okumak veya okumasını sağlamak iyi bir metottur. Bu vesileyle yepyeni bir hayal dünyası yaratılmış olur. Bu hayal dünyasında çocuklar özgür olacağı için kendilerini güçlü görürler ve öğrenme karşısında çaresizlik yaşamamış olurlar.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Oyuncaklar çocuk gelişimini nasıl etkiler? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?