Çinekop nasıl bir balıktır?

Çinekop balığının en büyüğü sırtı kara balığıdır. Uzunluğu 115 santime kadar ulaşır. 12 kilo ağırlığında olanlarına rastlanılabilir. ...

 

Alaca yeşil renkli bir balık olan çinekop, lüfer balığının büyümemiş halidir. Az pullu parlak derisi bulunmaktadır. Boyu 8 ile 10 santim arasında değişir. Uzun yapılıdır. Ön bölümünde iki arka tarında 2 adet olarak toplamda 4 ana yüzgeci vardır. Sırt bölümünde 1 adet kıvrımlı yüzgeci vardır. Birazcık daha büyümeye başlayınca sırtında yeni yüzgeç daha oluşur. Kuyruk kısmındakı yardım eden yüzgeci ise açık renkli ve kalın yapılıdır.

Çinekop balığının en büyüğü sırtı kara balığıdır. Uzunluğu 115 santime kadar ulaşır. 12 kilo ağırlığında olanlarına rastlanılabilir. Çinekop balığı lüferin küçüğü olduğundan tıpkı lüfer gibi bir lezzete sahiptir. Yağlı bir balıktır. O nedenle yağda kızartılması pek münasip değildir. Daha fazla buğulama ve ızgara olarak tüketilmesi gerekli olan bir balıktır. Havaların soğuması ile beraber yağlanmaya başlar. En ideal avlanma zamanı Ekim ayı sonu ve Kasım ayının başlarıdır.

Lüfer ailesinin en küçük ikinci üyesi olan çinekop hayli hareketli bir balıktır. Eti kolay temizlenen bir yapıdadır. Bazı kısımlarda paşa balığı olarak anılır. Ağız yapısı iridir. İnce ve sivri dişlere sahiptir. Yetişkin bir çinekop takriben 15 santime kadar uzayabilir. Yan çizgi kısmında pul bulunmaz. Fakat hemen yan çizgi üzerinde 90 ile 110 adet arasında pul bulunır. Sırt kısmında mavi ve yeşil renkli pulları vardır. Karın kısmı gümüş rengine benzeyen açık haldedir.

 

Çinekop balığı bir çok tuzlu su balığı gibi farklılaşan iklim koşullarına uyum sağlayabilmesi için göç ederler. Göç yönü, Karadeniz'den Marmara Denizi'ne doğrudur. Eylül ayında başlayan göçler Ekim ayı sonlarında biter. Soğuk denizden sıcak denize doğru yapılan göç çeşididir. Karadeniz ve Marmara Denizi'nde çok fazla olduğu bilinir. Benzer zamanda lezzeti fazla olan çinekop Ege ve Akdeniz'de de bulunmaktadır.

Türkiye'de en fazla Marmara Denizi'nde daha sonrasında da Karadeniz'de avlanır. Marmara Denizi'nde olta balıkçılığında ve ağ balıkçılığında avlanması yaygındır. Lakin bu hal çinekopun büyümüş durumu olan lüfer balığını azaltır. O nedenle av zamanlarına dikkat edilmeli ve bilinçli avlanma yapılmalıdır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Hamsi nasıl bir balıktır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?