Bebeklerin bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

Bebeğimizin bağışıklık sistemi için en gereken şey anne sütüdür. Normal koşullarda bebeği asgari 2 yaşına kadar anne sütüyle beslemek...

 

Vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan bir savunma mekanizması bağışıklık sistemidir. Hem yetişkinlerde aynı zamanda bebeklerde bağışıklık mekanizmasının gelişmesi hayli önemlidir. Bebekler anne karnındayken kordon yoluyla, doğduktan sonra da anne sütü hasebiyle aldıkları antikorlarla bağışıklık sistemi oluştururlar. Bebeklerin en zayıf oldukları dönem 2 yaşına kadardır. Bu süreden sonra kendi bağışıklık sistemleri oluşur. Bundan dolayı virüslerden ve hastalıklardan korunabilirler.

Bebeğimizin bağışıklık sistemi için en gereken şey anne sütüdür. Normal koşullarda bebeği asgari 2 yaşına kadar anne sütüyle beslemek gerekmektedir. Lakin 1 yaşındaki bebeklere azalan anne sütü yetmediği için ek besinlere başlanabilir. 2 yaşından sonra da bebeğe verilen besinlerin bağışıklık sistemi üstündeki etkisi büyüktür.

Bebeklerde bağışıklık mekanizmasının gelişmesi için beslenme ve uyku düzenine dikkatli olunması gerekir 

Beslenme

Bebeğimizin bağışıklık mekanizmasının gelişmesi için 1 yaşından sonra ek gıdalara geçildiğinde verilebilecek gıdalar E vitamini, C vitamini, A vitamini, folik asit ve B6 vitamini açısından zengin olmalıdır. Yumurtanın sarısı ve süt yağında bolca bulunan A vitamini bağışıklık mekanizmasının düzenlenmesinde ve kızamık gibi bazı hastalıkların daha kolay geçirilmesinde etkili olmaktadır.

 

C vitamini en fazla taze sebze ve meyvelerde bulunmaktadır. Mevisimine münasip taze sebze ve meyveler bebeklere gün içinde 2-3 porsiyon verilebilir.

B6 vitamini açısından zengin et, tavuk ve balık da bebeklere güvenle yedirilebilir.

Folik asit, tahıllarda, yeşil yapraklı sebzelerde ve kuru baklagillerde bulunmaktadır. Bebekler için hazırlanan sebze çorbalarına mercimek, nohut gibi tahıllar ilave edilebilmektedir.

Domates, kivi, fındık, zeytinyağı, ıspanak ve brokolide bulunan E vitamini ise doğal antioksandır. Dolaylı olarak bağışıklık sistemi üstünde pozitif etki yaratır. 1 yaşından sonra brokoli ve ıspanak güzelce yıkanıp haşlandıktan sonra bebeğe yedirilebilir. Ek olarak bebeğimizin hemen her öğününde yediği yemeğe zeytinyağı eklemek hem E vitamini almasını aynı zamanda hazımsızlık problemi yaşamamasını sağlamaktadır. Kivi ve domates de ezilerek veyahut çok küçük parçalar şekline getirilerek bebeklere pişirilmeden verilebilir.

Yumurtanın sarısı, 1 yaşından sonra kahvaltıda bebeklere verilebilir. Haşlanmış bir yumurtanın sarısı ezilerek kaşık yardımı ile bebeğe yedirilir. Süt verilirken ise dikkat edilmelidir. Hala anne sütü emen bebeklere pastörize süt verildiğinde bazı bebeklerin anne sütü emmek istemedikleri bilinir. Eğer bebek anne sütü emmiyorsa, kahvaltıdan birkaç saat sonra, öğle öğünüyle beraber bir çay bardağı kadar yağlı süt ılık olarak bebeğe içirilebilir.

 

Uyku Düzeni

Bebeklerin sağlıklı gelişiminde önemli kabul edilen bir yere sahip olan uyku düzeni, bağışıklık mekanizmasının güçlenmesinde de önemli kabul edilen bir yere sahiptir. Uyku esnasında hücre yenilenmesi azami düzeyde olduğundan, yaşına göre yeteri miktarda ve deliksiz uyuyan bebeklerin bağışıklık sistemi güçlenir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Bebeklerde sıvı tüketimi nasıl olmalıdır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?