Barbunya nerede yetişir?

Anadolu topraklarında barbunya üretimiyle ünlü olan yerlerin başında İzmir'in Ödemiş ilçesi gelir; bu ilçede yer bulan Ovacık yaylası...

 

Fasulyeye benzeyen gövdesi ile Anadolu topraklarında Barbunya Fasulye olarak da bilinen bu sebze, baklagiller (Leguminosae) familyası grubunda yer bulur. Barbunya otsu, beyaz-pembe dış kabuklu, kırmızı benekli ve beyaz iç tanecikleriyle dış kabuğu değil, iç çekirdekleri yenilen bol vitaminli bitki türüdür. Barbunyanın içerisinde A, B1, B2 vitaminleri ile protein, kalsiyum, lif, demir, niasin ile karbonhidrat bulunmaktadır.

Anadolu topraklarında barbunya üretimiyle ünlü olan yerlerin başında İzmir'in Ödemiş ilçesi gelir; bu ilçede yer bulan Ovacık yaylasında her sene bolca barbunya yetiştirilir ve başta İzmir, İstanbul, Ankara olmak üzere çok ile satılmak için gönderilir. 

Barbunya Türkiye'de en çok İzmir, Çanakkale, Niğde, Çorum, Antalya, Manisa, Denizli, Aydın, Samsun ve Eskişehir'de yetiştirilir. Dünyada ise Çin, Brezilya, ABD, Meksika ve Hindistan ana üreticilerdir. 

Barbunya ilkbahar ve yaz mevsimindeki aylarda yetişir. 30°c üstü sıcaklık ve 10°C altı sıcaklık verim açısından elverişsizdir. Taşlı, verimsiz topraklar dışında her toprakta yetişir. Ph değeri takriben 7-8 olan toprak verim almak için uygundur. Yaz gibi aylarda bolca su ister. Kış ve sonbahar mevsiminde sera alanlarında yetişebilir.

Barbunyanın Faydaları Nelerdir?

Böbreklere iyi gelir.

Siyatik ve romatizma şikayetlerini azaltır.

Lif yönünden gayet zengindir.

Kandaki yüksek kan şekerini düşürmeye yardımcı olmaktadır.

Vücudumuza güç ve enerji vermektedir.

Vücudumuzun güç ve kuvvet kazanmasını sağlamaktadır.

Günün yorgunluğunuz azaltır.

Sonbahar yorgunluğuna karşı etkili olmaktadır.

Kemikleri güçlendirir.

Diyabet hastalarını uzun zaman tok tutar.

Kolesterol düşürmeye yardımcıdır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kaju nasıl bir bitkidir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?