Balıkla neden ayran içilmez?

Fotoğraf: Michelle Lee...

 

Sofralarda kendisine azami yer bulan besinlerden birisi de balıktır. En kaliteli protein kaynaklarından birisi olan balık, ek olarak diğer besin içerikleriyle de sağlık için son derece yararlı besindir. Fakat kimi kez balık tüketimi, besin zehirlenmelerine yol açmaktadır. Genellikle de halk içinde balığın yanında yoğurt ve ayran tüketiminin bu tarz zehirlenmelere yol açtığı söylenmektedir. Acaba balık yanında ayran içildiği zaman ne oluyor da böyle bir hal ortaya çıkıyor hiç merek ettiniz mi?

Balıkla Neden Ayran İçilmez?

Fotoğraf: Michelle Lee

Ayran tüketiminin ise besin zehirlenmesine bir nebze katkısı olabilir. Çünkü ayran içinde de, aşırı miktarı zehirlenmeye yol açan histamin adlı maddeden bir nebze bulunmaktadır. Eğer balık bayatsa ve bayat balığın yanında bir de ayran tüketiliyorsa, bu vücudumuza alınan histamin miktarını daha da arttıracağından ötürü besin zehirlenmesi sürecini hızlandırır. Lakin taze balığın yanında ayran içilmesi bir biçimde zehirlenmeye yol açmaz.

Balığın münasip koşullarda saklanmaması veyahut soğutucuya aktarılmasının çok geciktiği hallerde, bakteriler balıkta hızlı halde üremeye başlar. Balıktaki bakteriler ise “histamin” ismiyle anılan bir madde üretirler. Sayısı hızla artan bakterilerin üretmiş olduğu histaminin miktarı da balıkta hızlı biçimde artar. İşte, besin zehirlenmesine yol açan da bu maddedir. Tüketilen balık dışarıda ne kadar çok beklemişse, zehirlemeye yol açma riski de o kadar fazladır.

 

Balıkla ayran içilmemesi gerektiği esasen tam anlamıyla doğru değildir. Çünkü balık yanında ayran tüketildiğinde eğer zehirlenme durumu meydana gelirse bu halin nedeni ayran değil, balığın kendisidir. Bu gibi hallerde zehirlenme balığın bayat olmasından kaynaklanmaktadır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Gümüş neden kararır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?