Bağışıklı sistemi nasıl güçlenir?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek bir anlamda hastalıklara karşı bir kalkan oluşturmamızı sağlamaktadır....

 

İnsan vücudumuzu dışarıdan gelebilecek envaiçeşit hastalık ve enfeksiyona karşı doğal savunma mekanizmasına sahiptir. Vücudumuzu virüs, bakteri, mantar gibi zararli mikroorganizmalardan koruyan bağışıklık sistemimiz yanlış veyahut yetersiz beslenme, uykusuz kalma, fazla yorgunluk, stres, çevreden aldığımız toksinler değişik sebeplerle zayıf düşebilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek bir anlamda hastalıklara karşı bir kalkan oluşturmamızı sağlamaktadır.

İşte bağışıklık sistemini güçlendirecek altın kurallar

Beslenme listesinde ıhlamur, adaçayı, zencefil ve zerdeçal gibi bitki ve bitki çaylarına yer vermek özel olarak kış mevsiminin etkili olduğu aylarda bağışıklık sisteminizi destekleyecek bir yoldur.

Kapalı ve havasız mekanlar vücudumuzun direncini kıran negatif faktörlerdir. Bu hali ortadan kaldırmak için açık havada bolca yürüyüş yapmak bağışıklığı güçlendirmek için iyi bir adım olabilecektir.

Alkol kullanımı bağışıklık sistemini zayıflatan negatif bir faktördür. O nedenle bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyor iseniz  hayatınızdan alkolü çıkarın.

Vücudumuzun hareketsizliğe, diğer bir ifade ile tembelliğe alışması onu hastalıklara karşı savunmasız bir duruma sokar. Bu hali ortadan kaldırmak için bedensel hareketliliğinizi arttırın. Hayatınızda spora kesinlikle yer açın. Bunu da yaz, kış demeden yapın.

 

Vücudumuzu hastalıklardan korumanın temel kurallarından biri de  iyi ve yeterli bir uykudur. Günlük uyku ihtiyacını karşılamış bir bünye enfeksiyonlara karşı direnç gösterebilir. Yeterli uyumak hem beden hem zihin dinginliği sağlamaktadır. Bu da bağışıklığı güçlendirir.

Bağışıklık mekanizmasının güçlenmesi için atılacak ilk adım doğru ve dengeli beslenmedir. Dengeli beslenmenin temelinde vitamin ve minerallerin tam anlamıyla alınması yatar. Bunu başarabilmek için günlük beslenme listemizi çeşitlendirmeliyiz.

Bunların haricinde sağlığınızı tehdit etmediğinden emin olduğunuz bağışıklık sistemi güçlendirici kürler uygulayabilirsiniz. Örnek verirsek bal kürü. Bu kür kısa süreli uygulanan bir kürdür.Ve kış mevsimindeki aylarda tavsiye edilmez.

Stres, hayatımızı yönlendiren önemli kabul edilen bir açıdır. Buna bağlı olarak stresten uzak bir hayat, bize sağlığı da yanında getirecektir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Aile planlaması nedir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?