Amerikan servis nasıl temizlenir?

Amerikan servisleri hasır, plastik, keçe veyahut kumaştan olabilir. Kullanması pek şık ama temizlenmesi pek çetrefilli olan servisler...

 

Stabil ve dekoratif olduğundan dolayı tercih edilen Amerikan servisler değişik maddelerden yapılabilmektedir. Değişik yapıya sahip olan servislerin değişik tekniklerle temizlenmesi gerekmektedir.

Amerikan servisleri hasır, plastik, keçe veyahut kumaştan olabilir. Kullanması pek şık ama temizlenmesi pek çetrefilli olan servislerden biri hasırdır. Silindiğinde aralara kırıntı kaçma riski yahut suyun altına girdiğinde hasırların atma riski vardır. Hasırın yapısına göre suya ve temizlik ürünlerine olan hassasiyeti farklılık göstermektedir. Sık dokunmuş veyahut verniklenmiş olan hasır servisler suya daha uzun zaman dayanabilir. Fakat bir zaman onların da hasırları atacaktır ya da vernikleri yıpranacaktır. En iyi yöntem temiz, nemli bezle saat yönünün tersine doğru yumuşak hareketler ile hasırın silinmesi ve sonrasında kendi kendine kurumaya bırakılmasıdır. Kurutmak için muhakkak bir ısı kaynağının yanında veya yakınında bırakmamak gerekmektedir. Aksi durumunda hasırlar atabilir yahut rengi bozulabilir. Kuruması için güneşten ve ısıdan uzak bir yere serilmesi, asılması gerekmektedir.

Plastik Amerikan servislerini deterjanlı bezle silip suyun altında durulamak yeterli olabilecektir. Lakin üstünde üstü korunmasız yahut verniksiz motifler olan plastik servisleri bezle silmek motifleri bozabilir. Bu halde servisi bulaşık süngerinin yumuşak tarafıyla silip suyun altında durulamak gerekmektedir. Ama durulayacağınız suyun basıncının yüksek olmamasına dikkatli olunması gerekmektedir, yüksek basınçlı su da motifleri bozabilir.

 

Keçe servislerin silinmesi mutlaka tavsiye edilmez. Özel olarak keçenin üstüne dökülen sıvı lekeler silindiğinde daha fazla yayılır. Ek olarak keçeye dökülen leke açık renkli bile olsa keçenin üstünde koyu renk görünür. Bu sebeple elinizde kocaman kahverengi lekeli bir servis kalabilir. Düşük ısıda çamaşır makinasında yıkanması önerilmektedir. Fakat eğer servisin üstünde süslemeler var ise ve süslemeler dikili değilse, makinada yapışkanları atabilir. Buna dikkati açmak gerekmektedir.

Kumaştan yapılmış olan Amerikan servisleri çamaşır makinasında yıkanabilir. Kumaş servisleri silmek de keçe servislerde olduğu gibi lekenin yayılmasına neden olabilir. Üzerinde kumaş boyasından veya rengi atma riski olan renkli ipliklerden motifler var ise imkan bulduğunuz sürece düşük ısıda yıkamak gerekmektedir. Yine de bu biçimde motifli servisleri elde çitilemek en güvenli tercih olabilecektir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Sallanan koltuk bakımı nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?