Alkolsüz bira nasıl yapılır?

Alkolsüz biranın yapımı normal biranın yapımıyla tümüyle aynıdır. Ayrıca ilk safhada bira alkollü/alkolsüz diye ayrılmaksızın üretili...

 

Alkol almak istemiyorsanız ya da sağlık probleminiz var ise alkolsüz bira tercih edebilirsiniz. Bu birada da çok az oranda alkol bulunmaktadır fakat bu alkolün vücudunuza etkisi olmaz. Karbonhidrat içeren besinlerden nasıl ki alkolün etkisini almıyorsak alkolsüz biranın içindeki az miktardaki alkolden de etkilenmeyiz.

Alkolsüz biranın yapımı normal biranın yapımıyla tümüyle aynıdır. Ayrıca ilk safhada bira alkollü/alkolsüz diye ayrılmaksızın üretilir ve daha sonrasında bu ayrım gerçekleşir. Hepsinden önce bira üretim aşamasındayken fermente olunca alkollü olan bira şişelenir ve tüketiciye sunulur lakin alkolsüz bira alkolünden arıtılır çünkü bira üretilirken alkol kendi kendine oluşur ve onun biradan ayrılması gerekmektedir.

Biradan alkolün ayrılmasının yolu birayı ısıtmaktır. Biranın kaynama noktası suyun kaynama noktasından düşüktür bu nedenden dolayı çabuk kaynar. Biranın içerisindeki alkol bu kaynama sırasında uçar ve alkol oranı 0.5 civarına düşünceye kadar kaynatılır. Bira kaynama noktasına getirilir ve bu noktada sabit tutulur ama bu ısı işleminden bütün biranın malzemeleri etkilendiği için biranın tadı biraz değişebilir. Bu nedenden dolayı içki firmaları değişik yöntemler geliştirerek biranın tadını bozulmasını minimuma indirirler.

Fotoğraf: Didriks

Biraya karbondioksit eklenmek suretiyle bira gibi köpüklü olması sağlanmaktadır ve tüketiciye ulaştırılmak üzere şişelenir.

Diğer metotsa ters osmoz yöntemidir. Bu yöntemde tıpkı su arıtma işlemindeki gibi yalnızca su ve alkolün geçeceği delikler hasebiyle biradan alkol ayıklanır. Daha sora biraya ayıklanan su tekrar geri katılır. Bu yöntemde bira kaynatılmadığı için daha lezzetli olur.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Palamut nasıl temizlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?