Ağız hastalıklarının nedenleri

Diğer sık karşımıza çıkan ağız hastalığı uçuktur. Herpes simplex ismiyle anılan bir virüs tarafından dudaklarda oluşan bir ağız hasta...

 

Ağız hastalıkları, ağızın iç bölümünde, dudak çevrelerinde, dudak köşelerinde, yanakların iç yüzeylerinde, dilde oluşan renklenme değişiklikleri, ağrı, koku, konuşma ve yemek yemede güçlük halinde kendini belli eden hastalıklardır.

Diğer sık karşımıza çıkan ağız hastalığı uçuktur. Herpes simplex ismiyle anılan bir virüs tarafından dudaklarda oluşan bir ağız hastalığı çeşididir. Bulaşıcıdır. Genelde ağrılı bir enfeksiyondur. Kimi kez kendini tekrar eder. Stres, üzüntü gibi hallerde virüs hızla aktif hale geçmektedir.

Bir haftadan daha uzun süren ağız yaralarının bir diş hekimi tarafından kontrol edilmesinde yarar vardır. Gerek duyulduğunda bu bölgeden bir biyopsi alınmak suretiyle teşhis koyulmasında yarar vardır 

Ağız ortamı nemli ortamdır. Mantar enfeksiyonunun (Candida) oluşması için hayli uygun olur. Ağzın içerisindeki bu nemli kısımlarda beyaz, kremsi lekeler biçiminde kendini göstermektedir. Lekeler silinmeye çalıştığında altındaki doku ağrılı olabilir. Bilhassa yeni doğanlarda, takılıp çıkarılabilir diş protezi kullananlarda yeterli hijyen sağlanamadığında, bağışıklık sistemi düştüğünde, ağız kuruluğu olanlarda, antibiyotik tedavisi esnasında ortaya çıkar. Bunlar devamlı karşılaşılan ağız içi yaralardır. Bunların haricinde ağız ortamında rengi kırmızı ya da beyaz olabilen bir sürü yara oluşur. Bu yaralar genelde sigara, tütün çiğneme, dişlerle ağız içerisindeki yumuşak dokuyu ısırma alışkanlığı, kırık dişler, uyumsuz diş protezleri, ağız temizliğine yeteri kadar önem verilmemesi, bağışıklık mekanizmasının kuvvetli olmayışı, uzun bir zaman antibiyotik tedavisi sonucu ortaya çıkmaktadır.

 

Devamlı karşımıza çıkan ağız yaralarından biri afttır. Genelde nedeni bilinmemekle beraber bağışıklık sistemi sorunları ya da bakteri ve virüslerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Stres, travma (aft çıkan bölgeyi devamlı ısırma alışkanlığı gibi), sigara, demir eksikliği, türlü vitaminlerin eksikliği afta neden olabilir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan İdrar yolu enfeksiyonu hastalığı nasıl geçer? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?