Yeni bina neden ısınmaz?

Kiremit, tuğla, çimento, sıva veyahut çeliklerin yapım kısmında soğuk ile yüzleşmesi, güneş ışıklarından da yeteri kadar ısınamaması ...

 

Yeni binaların ısınma problemleri her dönem gözlenmektedir. Çünkü bu sorun yeni inşa edilmiş binaların devamlı yaşadığı sorunların başında gelir. Peki, yeni binalar neden ısınmazlar?

Bina yapı malzemelerinin yeteri kadar ısı almaması

Kiremit, tuğla, çimento, sıva veyahut çeliklerin yapım kısmında soğuk ile yüzleşmesi, güneş ışıklarından da yeteri kadar ısınamaması nedeniyle belli bir soğukluk yeni binalara hakim olur. Yani binanın tam anlamı ile soğunun kırılması belli bir zaman alacaktır. Binada kullanılan yapı malzemelerinin soğukluğu ve aylarca mevsim soğukluklarına maruz kalınması, ilk zamanlar yaşanan bina ısınma probleminin üstünde gayet etkili olur.

Yalıtım sisteminin tam verimli olmaması

Yeni inşa edilen binalarda, hayata geçirilen yalıtım sistemleri ilk zamanlar tam anlamı ile verimli olamazlar. Binalardaki ısı yalıtımı istenen biçimde randımanlı olamaz ise, içerideki sıcak hava dışarıdaki soğuk hava ile temas edeceği için binanın ısınmasında sorunlar yaşanacaktır. Bilhassa yeni binalarda zaman geçtikçe çözülen yalıtım sistemi problemleri, bina ısınması üstünde direkt etkili olur.

Yeni binalar içerisinde insanlar yaşadıkça ısınacak, ısınma sistemleri verimli çalıştıkça ve yalıtım sisteminden randıman alındıkça bina soğukluğu kırılacaktır. Yeni binaların ısınma problemi uzun vadeli değil, kısa vadeli bir sıkıntıdır.

 

Isıtma tesisatının tam randımanlı çalışamaması

Tıpkı sıcak su boruları gibi, ısıtma sistemi de bütün hatları ile tam randımanlı olarak çalışmak isteyecektir. Lakin yeni binalarda ilk zamanlar her hat boyunca görülebilen genel soğukluk ve türlü verimsiz döngüler, binanın tam anlamı ile ısınmasını engeller. Kısa bir zaman içerisinde binanın genellikle ısınması sağlanacaktır.

Sıcak su borularının tam anlamı ile faaliyete geçmemiş olması

Binayı alttan, üstten, boşluklardan ve ara katlardan saran sıcak su boruları, yeni binalarda hemen tam kapasite ile çalışamazlar. Bu halde hem binanın yeni olmasından ötürü soğuk borulara bir anda yüklenilmemesi, aynı zamanda borudan geçen sıcak suların binanın ilk soğukluğunu kısa süre içerisinde kıramaması etkili olur. Ne zaman ki sıcak su borularından tam verim alınırsa, bina sıcaklığı o saman daha iyi seviyelere gelecektir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Yeni binaya iskan nasıl alınır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?