Deri ayakkabı nasıl yumuşatılır?

Deri için münasip olan ayakkabı boyaları içerdikleri kimyasallardan ötürü deri ayakkabıyı yumuşatmak için yardım eden bir etkendir. A...

 

Deri ayakkabılar sahip oldukları kalite ve parlaklık açısından çokca kişinin tercih ettiği ayakkabı türüdür. Yeni alınan deri ayakkabılar henüz fazla açılamadıkları, sert oldukları için ya da yağmur suyunda ıslandıklarından ayakları vururlar ve ayakları sıkarlar. Bu gibi hallerde alınan ayakkabı bir kenarda konulup, kullanılmayabilir. Oysa bunu önlemek için yapılabilecek bazı yöntemler vardır. Sert olan deri ayakkabıların nasıl yumuşatılacağı aşağıdaki gibidir:

Deri için münasip olan ayakkabı boyaları içerdikleri kimyasallardan ötürü deri ayakkabıyı yumuşatmak için yardım eden bir etkendir. Ayakkabıya yapılmış olan ilk boya kurumaya bırakılır. Boya kurumaya yakınken ara ara tekrardan boya uygulanmaktadır. Bu biçimde boya, deri ayakkabıyı yumuşatacaktır.

Deri ayakkabıyı yumuşatmak için bir kalıp beyaz sabun da kullanılabilmektedir. Ayakkabının üstüne sürülen beyaz kalıp güneşli ortamda kurutulur. Kurumanın sonrasında temiz bezle silinir. Bu işlem ayakkabının yumuşamasını sağlayacaktır.

Deri ayakkabının yumuşatılmasında ve benzer zamanda üstünde oluşan çatlaklıkları gidermek için aktarlarda ya da eczanelerde bulunabilecek badem yağı, vazelin ve hint yağı kullanılabilmektedir. Ayakkabı temiz bezle temizlenip, üstündeki tozu alınır. Sonrasında badem yağı, vazelin veyahut hint yağından biri kullanılarak, sünger vasıtasıyla ayakkabının üstüne uygulanmaktadır. Bu işlemler deri ayakkabıların rahatça yumuşamasını, rahat ve sağlıklı halde kullanılmasını sağlamaktadır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Gül suyu nasıl saklanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?