İsveç masajı nedir?

 Diğerlerinden değişik olarak basınçlı ve derin bir metoddur, derin kaslar üstüne çalışılır. El uçları yahut ellerin bütünüyle daires...

 

Günlük hayatın stresi içerisinde yalnızca beynimiz değil vücutlarımız da çok yoruluyor. Rahatlatmak için yapılabilecek en güzel şeylerden birisi de masaja gitmek, bedenimize bir kıyak geçmek :) Bunların içerisinde İsveç masajı son yılların popülerlerinden. Bilhassa ABD'de tercih edilen bu masajın diğerlerinden daha değişik teknikleri ve aşamaları var. Ek olarak bu masajın kan dolaşımını arttırmak, fiziki ve bedensel rahatlama sağlamak, eklem hareket açıklığını genişletmek gibi hünerleri var :)

Friksiyon

 Diğerlerinden değişik olarak basınçlı ve derin bir metoddur, derin kaslar üstüne çalışılır. El uçları yahut ellerin bütünüyle dairesel hareketler eşliğinde uygulanmaktadır, basıncın etkisini arttırmak için iki el üst üste konabilir.

Vibrasyon (Titreşim)

Çoğu zaman avuçlarla uygulanır-bazen masaj aleti de kullanılabilmektedir, eli kaydırmadan kısma kısa süreli sallamalar uygulanmaktadır. Kasların gerginliğini azaltır. Daha fazla yüz ve omurgaya uygulanılır.

Darbeleme (Tapotement)

Kasları uyarmak için uygulanmaktadır, atik ve ritmik bir harekettir. Ama varisli damarlara uygulanmaz. Üç türü vardır;

Kupalama: El kupa şeklindeyken bölüme hızlı hızlı vurulur.

Doğrama: Kupalamaya benzer, ama şurada elin yanları kullanılmaktadır.

Yumruklama: İki el gevşek yumruk halinde iken, kalçalara hızlı hızlı uygulanmaktadır.

Şimdi uzanın ve keyfinize bakın :)

 

Takriben bir seans süresi 45 ile 60 dakika arasında değişir, kişinin tercihine bağlı olarak bölümsel ya da bütün vücudumuza uygulanabilir. Masaj yaptıran kişinin üstü bir havlu ya da bez ile kapatılarak uygulanmaktadır. İsteğe bağlı olarak aromalı/aromasız yağlar kullanılabilmektedir, İsveç masajını değişik yapan kullandığı tekniklerdir.

Beş temel yöntemi vardır;

Masajın kökeni 1830lara dayanıyor, İsveçli bir eskrim hocası dirseğini sakatlar ve bunu özel teknikli hafif vuruşlarla iyileştirir, metod zaman geçtikçe yayılır.

Sıvazlama(Öfrelaj) 

Masaj bu metodla başlar ve biter; tek ya da çift elle,avuç içi veyahut parmaklarla uygulanabilir. Öfrelaj esnasında kalbe doğru basınç yollanır, bu kasları ısıtır, vücudumuzu rahatlatır ve kan dolaşımını geliştirir.

Yoğurma(Petrisaj) 

Hamur yoğurmaya benzer, tek veyahut çift elle kas sıkıştırılır ve esnetilir. Petrisaj esnasında kaslar dinlendirilir ve kan akışı hızlanır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Plt nedir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?