Ütü nasıl tasarruflu kullanılır?

Ev işleri içinde en sevilmeyenlerin başında kuşkusuz ütü gelir. Özel olarak gömlek ve pantolonlardaki ütü çizgilerinin korunması özel...

 

Ev işleri içinde en sevilmeyenlerin başında kuşkusuz ütü gelir. Özel olarak gömlek ve pantolonlardaki ütü çizgilerinin korunması özel dikkat ister. Ek olarak ütüden yayılan ısı enerjisi bu zahmetli işi daha da zor hale getirir. Bütün bu zorlukların yanında ütüler ciddi derecede elektrik tüketimi yapan elektrikli araçlardır. Bu araçlarda ısı enerjisi bir rezistans kullanılarak direkt elektrikten elde edildiği için bu hal elektrik tüketiminin fazla olmasına neden olur. Ütü yaparken tasarruf yapmak içinse bazı noktalara dikkatli olunması gerekmektedir.

Ütü Nasıl Tasarruflu Kullanılır?

Ütüden önce çamaşırların hafif nemlendirilmesi de tasarruf sağlamaktadır. Bunu yapmak için ütülenecek kumaş üstüne nemli tülbent de serilebilir.

Ütü işleminin bitmesinden bir zaman önce ütünün fişi prizden çekilmelidir. Bu biçimde ütünün sahip olduğu ısı enerjisi ile son birkaç parça enerji harcanmadan ütülenebilir.

Ütülenecek olan çamaşırların ütüden önce asılarak bekletilmesi daha az kırışmalarına neden olacağından, bu çamaşırların ütülenmesi için de daha az enerji harcanmış olur.

Ütünün tasarruflu kullanılmasının ilk adımı kaliteli bir ütüye sahip olmaktır. Bunu yapmak için ilk başta tabanı çizilmeyen, termostatlı ve program seçeneği fazla olan ütüler tercih edilmelidir. Tabanı çizilmeyen ütülerde sürtünme kuvveti uzun zaman düşük seviyede olacağından ütü çamaşırlar üstünde çok çok rahat kayar ve bu da ütünün daha kısa zaman içinde bitmesini sağlamaktadır. Zamanımızda nerdeyse bütün ütüler termostatlıdır. Bu özellik ise ütü belli bir sıcaklığa geldiği zaman elektriğin kesilmesine ve elektrik akımının ütü fakat bir nebze soğuyunca tekrar devreye girmesini sağlayarak tasarruf sağlamaktadır. Ütüdeki program çeşitliliği de çamaşır cinsine göre sıcaklık ayarı yapılmasını sağlayarak ütünün gereksiz yere yüksek sıcaklıklarda çalışmasını engellemiş olur.

 

Ütüye başlanmadan önce çamaşırlar ütüleme sıcaklıklarına göre sınıflandırılmalıdırlar. Ütü çalıştırıldıktan sonra her şeyden önce düşük ısı gerektiren parçalar ütülenmeli, daha sonrasında kademeli olarak daha yüksek sıcaklıkta ütülenmesi gerekli olan parçalar ütülenmelidir.

Ütü yapılmış olan zeminin ısıyı yansıtma özelliğinde olması da ütüde tasarruf sağlamaktadır. Bunu yapmak için ısıyı yansıtan ütü masası örtüleri tercih edilmeli veyahut ütü masasının hemen altına alüminyum folyo serilmelidir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Altın yatırımı karlı mıdır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 son ütücü,

Ütünüzü tasarruflu kullanmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Ütünüzü sadece gerektiği kadar kullanın. Eğer yalnızca birkaç düğmeyi düzeltecekseniz, ütünüzü kapatmayı unutmayın.

Ütünüzü güzel bir şekilde saklayın. İyi bir ütünün ömrünü uzatmak için, nemli ortamlardan uzak tutun ve ısıtıcının üstüne asmayın.

Ütünüzü doğru şekilde kullanın. Örneğin, düşük ısıda kıyafetlerinizi ütüleyin ve yüksek ısıda sadece ince kumaşları ütüleyin.

Ütünüzün filtresini ve buhar çıkışını temizleyin. Bu, ütünün daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlar ve enerji tasarrufu sağlar.

Ütünüzün termokontrol özelliğini kullanın. Bu, ütünün ısısını otomatik olarak ayarlar ve enerji tasarrufu sağlar.

Ütünüzün enerji sınıfını dikkate alın. Enerji sınıfı A olan ütüler, diğerlerine göre daha tasarruflu olabilir.


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?