Kartlı su sayacı nasıl kullanılır?

Kartlı sayaçlar üstünde LCD gösterge bulunmaktadır ve bu göstergeden su kullanımıyla ilgili bilgilere ulaşılabilir. Sayaç göstergesin...

 

Ön ödemeli veya kontörlü olarak da bilinen su sayaçları bir kart aracılığıyla kullanıldıkları için toplumda daha fazla kartlı su sayacı olarak bilinir. Bu sayaçlar kullanıldığı zaman eve su faturası gelmez, bunun yerine kullanılacak suyun faturası peşin ödenerek su kartına kontör ya da kredi yüklenir. Yurtdışında uzun senelerdir kullanılan bu sistem Türkiye'de henüz çok fazla yaygınlaşmasa da bu sistemi kullananların sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Kartlı Su Sayacı Göstergesindeki Semboller

Kartlı sayaçlar üstünde LCD gösterge bulunmaktadır ve bu göstergeden su kullanımıyla ilgili bilgilere ulaşılabilir. Sayaç göstergesinde ek olarak tarih, kredi yükleme tarihi, sayaç seri numarası ve bazı teknik bilgiler de görüntülenebilir. Sayaç üstünde pil sembolü ile sayaç pilinin doluluk oranını ve “T 1234” sembolü ile de kullanılan su tarifesi öğrenilebilir. Eğer sayaç göstergesinde tamir anahtarı sembolü var ise bu halde sayacın arızalı olduğu anlaşılmalıdır. Bu sembollerden üçgen içerisinde ünlem işareti ise sayaca yetkisiz bir müdahalede bulunulduğunu veya sayaç kapağının açık olduğunu göstermektedir. Bunlarla birlikte, iki çizgi arasında ok işareti sayacın aktif olarak çalıştığını gösterirken bu sembolün üstünde çarpı işareti olması da sayacın iptal edildiğini ve kullanım dışı olduğunu ifade eder.

 

Kartlı Su Sayacı Nasıl Kullanılır?

Kartlı su sayacı LCD göstergesi olan ve enerjisini içerisinde yer alan pilden alan elektronik bir araçtır. Bu aracın çalışabilmesi için elektronik çip taşıyan özel kart kullanılması gerekmektedir. Akıllı kart olarak da adlandırılan bu karta belediye ya da su işletmesi tarafından abone numarası tanımlanır ve yetkili işletmede bulunan manyetik bir alet kullanılarak karta ödeme karşılığında kredi yüklemesi yapılmaktadır. Kredi yüklenmiş olan akıllı kart da su sayacının okuyucu kısmına yaklaştırıldığında sayaç tarafından algılanır ve karta yüklenen kredi sayacın hafızasına alınır. Bu işlemle sayaç su geçişine, yüklenmiş olan kredi bitene kadar izin vermektedir ve kredi bittiği zaman su otomatik olarak kesilir. Sayacın tekrar açılabilmesi içinse karta kredi yüklemesi yapılarak sayaca tanıtılması gerekmektedir Ama bu kartlarda su işletmesi tarafından belirlenen ölçüde bir kredi de bulunmaktadır. Bu kredi kullanıcıların zor halde kalmaması için verilmiş olup, yeni yükleme yapıldığı zaman borç olarak hesaptan düşülür. Bu biçimde sayaca yüklenen kredi bittiği zaman karttaki bu yedek bakiye de kullanılabilmektedir. Sayaca kredi yüklemesi fakat o sayaca tanımlanmış olan akıllı kart aracılığıyla yapılabilmektedir. Bu kart kaybolduğunda ise kullanıcıya yeni kart tanımlanır ve eski kart kullanım dışı olur.

 

Kartlı Su Sayacı Nedir?

Kartlı su sayaçları su tüketim miktarının belediye tarafından görevlendirilen bir çalışan tarafından düzenli şekilde kontrol edilmesine ve bu tüketimin faturalandırılmasına gerek olmayan su sayacı teknolojisidir. Kartlı sayaçlar temel olarak manuel su sayaçları ile benzer görevi görür. Fakat bu sayaçlardan suyun geçişi, sayaç içinde yer alan bir ünite vesilesiyle gerçekleşir. Bu ünite de ama sayaç için tanımlanmış olan kart ile aktif olarak, karttaki kredi miktarı kadar suyun geçişine izin vermektedir. Kredi miktarı tamamlandığında ise kesici ünite devreye girerek suyu keser.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Birikim nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?