Merdivene halı nasıl döşenir?

Eğer merdiveniniz eski ise her şeyden önce merdiveni yenilemek gerekmekte. Eğer sizin tercih ettiğiniz halı merdivenin tamamını kaplı...

 

Ev içerisinde yer bulan merdivenler bazen görsel bir zenginlik oluştursa da eskime yıpranma nihayetinde bu hal tam tersi bir etkiye sebebiyet verebilmekte. Üzerine bir de kayma, ses gibi etmenler eklenince bu sorun daha da dikkat çekici bir hal alabilir.

Eğer merdiveniniz eski ise her şeyden önce merdiveni yenilemek gerekmekte. Eğer sizin tercih ettiğiniz halı merdivenin tamamını kaplıyorsa bu işlemi yapmaya gerek yok. Zeminde delik ve gedik var ise öncelikle o bölgeler bir alçı vasıtasıyla kaplanmalı. Daha sonrasında merdivene astar boyası uygulaması yapılmalı. Astar boyası atmamızın sebebi asıl kullanabileceğiniz boyanın daha net bir biçimde görülmesini sağlamak. Astar boyası kuruduktan sonra ikinci boyayı atabilirsiniz. İkinci boya seçtiğiniz halının rengi ile uyumlu olmalı ki görsel olarak bizleri tatmin etsin. Örnek verirsek beyaz merdiven boyası ile kırmızı halı döşenmesi renk uyumu açısından iyi olabilecektir.

Merdivene döşeme yaparken kullanılacak halının küçük ve naif bir halı olmasına dikkati açmak gerekiyor. Böylece daha ferah ve görsel algısı yüksek bir mekana kavuşabilirsiniz. Halı tercihinizde rengi, biçimi, desen seçimi bireysel zevkinize kalmış. Buna ek olarak merdiveninizin boyu, eni ve yapısı da halı seçiminizde belirleyici olacağı gibi evin genel havası da bu tercihte belirleyicilik arz eder. Halı tercihinizin küçük ve naif olması halıyı yerleştirdiğinizde merdivenin bir bölümünün dışarıdan bakınca görülebilmesine olanak sağlayacak. Bu da görsel olarak daha güzel bir görüntü oluşturacaktır.

 

Sizler de bu uygulamasa hasebiyle hem eski merdiveninize yeni hava katabilir aynı zamanda kaymayı ve ses problemlerini engelleyebilirsiniz.

Boyama sonrası halı döşeme işlemine başlayabiliriz. Eğer tercihiniz ince ve şık bir halıdan yanaysa merdiven ebadında kestiğimiz halı parçalarını tek tek zımba makinesiyle halıya montajlayın. Birleşince bir tüm gibi görünecek merak etmeyin. Kimse zımbalanan noktalar fark etmeyecek bile. Bundan emin olabilirsiniz.

Merdivenlerde kaymayı, sesi ve merdivenin yıpranmasını önlemek adına alınabilecek en iyi tedbirlerden bir tanesi merdivene halı döşemek olabilecektir. Hepinizin pratik olarak yapabileceği bir uygulamadır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Rutubet neden olur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?