Ukrayna'ya nasıl gidilir?

Ukrayna seyahati yapmayı planlayanların bilmesi gerekli olan en temel bilgiler Ukrayna'nın kullandığı dil, para birimi, vize uygulama...

 

Karadeniz'in diğer yakasında bulunan Doğu Avrupa ülkesi Ukrayna, Lviv, Kiev, Odessa gibi bir çok turistik şehir ile turizmin önemli noktalarından biridir. Ukrayna'nın Türkiye'ye yakınlığı ve türlü ulaşım yollarıyla kolaylıkla seyahat edilebilmesi Ukrayna'yı turizm için özel olarak yaz mevsimindeki aylarda cazip merkezlerden biri yapmaktadır. 

Ukrayna seyahati yapmayı planlayanların bilmesi gerekli olan en temel bilgiler Ukrayna'nın kullandığı dil, para birimi, vize uygulaması ve ulaşım yollarıdır. Resmi dili Ukraynaca olan Ukrayna, Avrupa'nın yüzölçümü en büyük ülkesidir. Türkiye ile benzer saat dilimini kullanan Ukrayna para birimi olarak Grivna kullanılmaktadır. Ukraya'ya seyahat etmenin uçak, feribot, otobüs gibi türlü yolları vardır. 

Ukrayna ve Türkiye 2012 senesinde yürürlüğe giren bir kararla Türk vatandaşlarına topraklarına vizesiz seyahat edebilme imkanı sağlamıştır. Karar gereği Ukrayna'ya seyahat edecek Türk vatandaşları pasaportlarının geçerlilik süresi olması dahilinde 30 güne kadar vizesiz olarak ikamet edebilmektedirler. Vize muafiyet uygulaması kullandığınız ulaşım aracı uçak ise uçuşunuz sırasında, diğer ulaşım yollarıyla seyahat ediyorsanız sınır kapısında doldurmanız için sizlere verilen bir form ile gerçekleşmektedir. Sizlerden bireysel bilgilerinizi ve kalış tarihlerinizi belirtmeniz istenen bu formu doldurup pasaportumuzla birlikte gümrük kapısından sorunsuzca geçmek mümkündür. 

 

Gemi yolculuğu ile Ukrayna'ya seyahat etmek isteyenler İstanbul'dan Karadeniz üstünden nerdeyse hergün bir çok seferle Ukrayna'nın türlü şehirlerindeki limanlara ulaşım sağlayabilirler. Türkiye içerisinden İstanbul aktarmalı olarak başkent Kiev, Lviv, Donets gibi şehirlere direkt uçuşla takriben 1 buçuk saatte uçak yolu ile seyahat edilebilmektedir. Daha iktisadi yollarla seyahat etmek isteyenler Rusya ya da Romanya aktarmalı uçuşları da tercih edebilirler. Otobüs yolculuğu ile Ukrayna'ya daha uzun yollardan seyahat etmeyi planlayanlar Bulgaristan ve Romanya üstünden Ukrayna'ya kolayca giriş yapabilirler. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Guyana'ya nasıl gidilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?