Hırvatistan'a nasıl gidilir?

1 Temmuz 2013 tarihinde Avrupa Birliği'ne katılan Hırvatistan ziyaretçilerinden Schengen vizesi talep etmektedir. Bordo (Umuma Mahsus...

 

Balkanlar'da yer bulan Hırvatistan Karadeniz üstünde yüzlerce adaya sahip Orta Avrupa ülkesidir. Jeopolitik konumu Balkanlar, Orta Avrupa ve Karadenizi birleştirmesi sebebiyle çok büyük öneme sahiptir. Hırvatistan Türkiye'ye yakın bir Balkan ülkesi olduğundan dolayı çokca tercih edilen bir turizm noktasıdr. Hırvatistan'a seyahat etmek isteyenlerin bilgi sahibi olmaları gerekli olan en temel konular Hırvatistan'ın kullandığı para birimi, Türkiye ile olan zaman farkı, vize durumu ve ulaşım olanaklarıdır.  En büyük şehri Zagreb ile Hırvatistan takribî 4 buçuk milyon nüfusa sahiptir. Hırvatistan Cumhuriyeti 2013 senesinden beri Avrupa Birliği'ne üye bir ülkedir. Para birimi Euro değil Kuna'dır. Hırvatistan Türkiye'nin batısında yer alır. Türkiye ile aralarındaki yerel saat farkı 1 saattir ve Hırvatistan yerel zamanı Türkiye saatinden 1 saat geridir. Ülkemizden Hırvatistan'ı ziyaret etmek isteyenlerin tercih edebilecekleri türlü yollar mevcuttur.

1 Temmuz 2013 tarihinde Avrupa Birliği'ne katılan Hırvatistan ziyaretçilerinden Schengen vizesi talep etmektedir. Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Hırvatistan ziyaretlerini destekleyen otel rezervasyonları, uçak ya da ulaşım yolunu gösteren evraklar, başvuran kişinin gelir durumunu destekleyen belgeler gibi başlıca evraklar tamamlanınca Hırvatistan Konsolosluğu'na Schengen vizesi başvurusu yapmaları gerekir. Vize işlemlerinin sonuçlaması konsolosluğun sezonluk yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Takriben vize alma süresi 1 haftadır. Gri (Hizmet), Kırmızı (Diplomatik), Yeşil (Hususi) pasaport sahipleri minimum 6 ay geçerliliği bulunan pasaportları olması dahilinde en fazla 90 günlük seyahatlerinde vizeden muaftırlar.  Hırvatistan diğer Avrupa ülkelerine kıyasla Türkiye'ye yakın sayılabilecek bir Avrupa ülkesidir. O yüzden Hırvatistan'a seyahat etmek isteyenler türlü yollara başvurabilirler. İzmir ve İstanbul kalkışlı uçuş seferleri ile başkent Zagreb'e takriben 1 buçuk saatte ulaşmak mümkündür. Otobüs ve tren yolculuğu Hırvatistan'a giden turistlerin sıkça kullandığı diğer ulaşım yollarıdır. Yunanistan üstünden Makedonya gibi bir çok Balkan ülkesi üstünden aktarmalarla tren yahut otobüsle geçerek Hırvatistan'a daha iktisadi yollardan ulaşılabilir. Akdeniz'e kıyısı olan Hırvatistan'a İzmir, Kuşadası, İstanbul limanlarından seyahat gemileriyle kısa bir deniz yolculuğu sonucu ulaşmak da mümkündür.

 
 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan İsveç'e nasıl gidilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?