Portekiz'e nasıl gidilir ?

Porto, Lizbon, Aveiro gibi surf sporunun çok tercih edildiği şehirler özel olarak yaz gibi aylarda turistlerin en fazla ilgi gösterdi...

 

Avrupa kıtasının en batısında bulunan Portekiz, Atlas Okyanusuna açılan kıyıları ve tarihi bir çok yeri ile her sezon turist çekebilme potansiyeline sahiptir. Portekiz'e seyahat etmeyi planlayanların bilmeleri gerekli olan en temel şeyler Portekiz'in dili, para birimi, kullandığı zaman dilimi ve ulaşım yollarıdır. 

Porto, Lizbon, Aveiro gibi surf sporunun çok tercih edildiği şehirler özel olarak yaz gibi aylarda turistlerin en fazla ilgi gösterdikleri Portekiz şehirleridir. Portekiz içerisinde şehirlerarası ulaşım otobüs ve hızlı tren hattıyla kolaylıkla sağlanabilmekteyken ülkemizden Portekiz'e gitmenin de türlü yolları mevcuttur. Türkiye'den İstanbul kalkışlı olmak üzere aktarmasız 2 saatlik bir uçak yolculuğu ile Portekize uçmak tercih edilebilecek en hızlı ulaşım yoludur. Daha iktisadi yollardan Portekize seyahat etmek isteyenler Almanya, İsviçre, İspanya ve benzeri gibi bir çok Avrupa ülkesinden aktarmalı uçak seferlerini tercih edebilirler. Portekiz Avrupa'nın en batısında yer bulan ülke olduğundan dolayı otobüs ve trenle ulaşım sağlamak diğer ulaşım yollarına oranla daha fazla zaman alan bir yoldur. Alternatif olarak İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerden İtalya aktarmalı seyahat gemileri ile deniz yolu üstünden Portekize ve bir çok liman şehrine direkt ulaşmak mümkündür.

Portekiz'in başkenti Lizbon şehridir. Ülkenin karadan tek sınır komşusu İspanya'dır. Portekiz'de kullanılan dil İspanyolca'nın benzeri bir dil olan Portekizcedir. Türkiye ve Portekiz'de kullanılan yerel zaman farkı 2 saattir. Portekiz Türkiye'nin batısında kalan bir ülkedir bu nedenle Portekiz saati Türkiye'ye göre 2 saat geridir. 

 

Avrupa Birliği'ne üye ülkelerden biri olan Portekiz bir çok diğer Avrupa ülkesi gibi para birimi olarak Euro kullanmaktadır. Avrupa Schengen bölümünde yer bulan Portekiz Cumhuriyeti ülke ziyaretlerinde Schengen vizesi talep etmektedir. Umuma mahsus (Bordo) pasaport sahipleri seyahatlerini destekleyen uçak bileti, konaklama rezervasyonları, Schengen vizesi başvuru formu, yurtdışı seyahat sigortası gibi başlıca evrakları tamamlayınca Portekiz konsolosluğuna başvuru yapabilirler. Vize işlemlerinin sonuçlanması sezonluk yoğunluğa bağlı olarak 2 haftaya kadar sürebilir. Hususi (yeşil) pasaport sahipleri pasaportlarının geçerlilik süresi olması dahilinde Schengen bölümüne giriş tarihlerinden itibaren 6 ay içerisinde en fazla 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftırlar. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Kosova'ya nasıl gidilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?