Termosifon nasıl temizlenir?

Lakin uzun zaman temizlenmeyen termosifonlarda haznede kalın bir tortu veya kireç tabakası oluşabilir. Bu tabakanın temizlenmesi için...

 

Evlerde sıcak kullanım suyu elde edilen araçlardan birisi de termosifonlardır. Termosifonlar şofbenlerden değişik olarak suyu kullanım anında ısıtmak yerine, haznelerinde sıcak su bulundururlar. Elektrikli bir rezistans ile suyun istenen dereceye kadar ısıtıldığı termosifonların gövdeleri ise ısı yalıtımlı malzemeden yapılmıştır. Bu biçimde termosifon haznesindeki suyun uzun zaman sıcaklığını koruması sağlanmış olur. Termosifondan sıcak su alındığı zaman, hazneyi doldurmak içim alınan soğuk suyun haznedeki sıcak suyu soğutması yahut haznedeki suyun kullanılmadan kendi kendine soğuması nihayetinde, termosifonun termostatı devreye girer ve suyu tekrar ısıtmaya başlar. Devamlı çalışan araçlar olan termosifonların temizliklerinin ise ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Termosifon Nasıl Temizlenir?

Lakin uzun zaman temizlenmeyen termosifonlarda haznede kalın bir tortu veya kireç tabakası oluşabilir. Bu tabakanın temizlenmesi içinse termosifonun suyu boşaltıldıktan sonra, en altta bulunan somunlar sökülerek rezistans bölümü çıkartılmalıdır. Rezistans çıkartılmadan önce de elektrik kablolarının sökülmesi gerekmektedir. Rezistans yerinden çıkartıldıktan sonra termosifonun haznesi rezistansın söküldüğü delikten el sokularak bez yardımı ile temizlenebilir. Lakin bu işlemin yapılmış olması teknik bilgi ve tecrübe gerektirir. Bu nedenle rezistans kısmının sökülmesi ve termosifonun iç temizliğinin yapılmış olması işlemlerinin bir uzmana yahut teknik servise yaptırılması gerekmektedir.

 

Termosifonların dış yüzeyleri bilhassa leke tutmaz. Bu yüzeylerde oluşan kirler ise ıslak yahut deterjanlı bir bez kullanılarak pratik bir şekilde temizlenebilir.

Termosifonların haznelerinde uzun zaman bekleyen sıcak suyun içindeki tortular dibe çökerler. Oluşan bu çökeltiler ise temizlenmediğinde zaman geçtikçe birikerek termosifonun çalışmasına engel olabilirler. Haznede biriken bu tortuların temizlenmesi içinse haznedeki suyun toptan boşaltılması gerekmektedir. Suyun tahliyesi için her şeyden önce su giriş vanası kapatılmalı ve termosifonun elektrik bağlantısı kesilmelidir. Sonrasında da termosifonun altına genişçe bir kova yerleştirilerek, termosifonun altındaki emniyet valfi kaldırılmalıdır. Bu biçimde haznedeki su bütünüyle boşaltılarak, sudaki tortular da temizlenebilir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Akülü sandalye nasıl kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?