Şofben nasıl temizlenir?

Şofben temizliği ve bakımı her şeyden önce su kalitesi yönünden gayet önemlidir. Şofbenin eşanjör adıyla anılan kısmında oluşan kireç...

 

Banyo ve mutfaklarda sıcak su elde etmek için kullanılan elektrikli şofbenler düzenli bakım ve temizliğe tabi tutulmalıdır. Şofben nasıl temizlenir öğrenmek için içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Şofben Temizliği Neden Gereklidir?

Şofben temizliği ve bakımı her şeyden önce su kalitesi yönünden gayet önemlidir. Şofbenin eşanjör adıyla anılan kısmında oluşan kireç, suyun kalitesini düşürür. Şofbenin çalışmasını negatif yönde etkilemektedir, suyun ısıtılmamasına ve su debisinin düşmesine neden olur. Ek olarak elektrik tüketiminin artmasına da yol açarak şofbenin tümüyle bozulmasına neden olabilir. Şofben temizliğini evinizde yapabileceğiniz gibi bu konuda profesyonel olan ve hizmet veren şirketlerden de yararlanabilirsiniz. 

Şofben Nasıl Temizlenir?

Temizlikten sonra şofbeni ilk kullanımınızda suyu bir zaman akıtıp beklemeniz ve daha sonrasında suyu kullanmanız gerekmektedir.

Şofben temizliği her ne kadar evde, tek başınıza yapabileceğiniz bir işlem de olsa profesyonel kimselerden yardım almak daha doğru olabilecektir.

Kireçlenen ve temizlenmesi gerekli olan bu parçayı çamaşır suyu veyahut banyo, mutfak temizliğinde kullandığınız kireç sökücü ile temizleyebilirsiniz. Bunu yapmak için eşanjörün üstüne çamaşır suyu da kireç çözücüyü döküp takriben yirmi dk kadar bekleyin. Daha sonrasında suyla durulayın. Güzelce duruladığınız parçayı kurutup tekrar yerine takın. Şofbeni hemen çalıştırmamalı ve minimum on dk beklemelisiniz.

Evde şofben temizliği yapmak için ilk başta şofbeni söküp eşanjör kısmını çıkarmanız gerekir. Eşanjörü çıkarırken özenli ve dikkatli olmalısınız. Eşanjörü muhakkak şofbenin kapalı olduğuna emin olunca çıkarmalısınız. 

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Eski kapı nasıl boyanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?