Tekvando yaparken nelere dikkat edilir?

Tekvando karşılaşmaları ikişer dakikalık 3 devreden yapılmaktadır. Devre aralarında da 1dakikalık mola verilir. Tekvando maçları sela...

 

Dövüş sporları içinde değerlendirilen ve çıplak elle beraber ayakların da kullanılmış olduğu bir savunma sporu olan tekvandoda teknik ve gücün yanında ek olarak zeka ve felsefe de hayli önemlidir. Tekvandonun kelime anlamı el ve ayakla yapılmış olan savunma sanatıdır. 

Tekvando karşılaşmaları ikişer dakikalık 3 devreden yapılmaktadır. Devre aralarında da 1dakikalık mola verilir. Tekvando maçları selamla başlar ve yine selam verilerek bitirilir. Yapılmış olan 3 raund sonra eğer sporcuları birbirlerine üstünlük sağlayamazsa, 1 dakikalık dinlenmenin sonrasında altın vuruş kısmına geçilir. Bu kısım de iki dakika sürer. Ceza puanları ve altın vuruş puanlarının verilmesi nihayetinde müsabakanın galibi belirlenir. 

Tekvandoda bel aşağısına, yüze, kafaya, rakibin sırtına ve arkasına yumruk atmak yasaktır. Ek olarak rakibi tutmak, itmek ve çekmek de yapılmaması gerekli olan davranışlardır. Kural dışı hareketleri yapan sporcular her şeyden önce uyarıldıktan sonra hareketler devam eder eksi puan alır. 3 defa eksi puan alan sporcu da hükmen yenik sayılır. 

Tekvandoda ustalıkları ve güçleri belirlemek için türlü kuşaklar kullanılmaktadır. Kuşaklar benzer zamanda birbirlerine rakip olacak tekvandocuları sınıflandırır. Bunlar seviyelerine göre beyaz, sarı, yeşil, mavi, kırmızı ve siyahtır. Daha kolay bir derecelendirme sağlamak için kuşakların arasında ara kuşak terimi de kullanılmaktadır. En üst seviye siyah kuşaktır. Bu seviyenin üstündeki tekvandoculara 'Dan' ismiyle anılan dereceler verilir. 

 

Tekvando müsabakalarında dikkatli olunması gerekli olan kurallar vardır. Bu kurallara uymayan kişiler müsabakadan hükmen yenik ayrılır. Bu sporda amaç rakibi yaralamak ya da zarar vermek değildir. Puan usülüne göre galip belirlenir. Buna istinaden da müsabakalarda güvenlik tedbirleri alınır. 

Tekvando sporunda güçten daha fazla hızlı olmaya dikkatli olunur. Bu neden ile müsabakalar genel olarak rakibin hamlesini boşa çıkarıp karşı koymaya veyahut gard almaya dayanır. Yeteri kadar hızlı olan bir tekvandocu rakibin hamlesine tersine çevirerek puan almayı başarabilir. 

Tekvandoda rakibe kurallar dahilinde vuruş tekniği uygulayan bir sporcu, yere düşerse o harekete puan verilmez. Rakibin kafasına yalnızca tekmeyle vurulabilir. Rakibi ciddi bir biçimde sarsan teknikler daha yüksek puanların verilmesini sağlamaktadır. Tekvandoda ağırlıklara göre müsabakalar yapılmaktadır 

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Bowling nasıl bir spordur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?