Beyzbol nasıl bir spordur?

Beyzbolun kökeni tam anlamıyla bilinmez. 18. yüzyılda oynanan 'rounders' adlı İngiliz oyunundan geliştirildiğine inanılır. Benzer zam...

 

Amerika kökenli olan beyzbol Amerika'da ve Uzakdoğu ülkelerinde popüler olarak oynanan bir spordur. Olimpiyat oyunları arasında da sayılan bir spor dalı olan beyzbol dikkat ve çeviklik isteyen bir oyundur. Takım durumunda oynanan beyzbol Amerika'da milli spor sayılabilecek kadar sevilir ve çok gelişmiştir.

Beyzbolun kökeni tam anlamıyla bilinmez. 18. yüzyılda oynanan 'rounders' adlı İngiliz oyunundan geliştirildiğine inanılır. Benzer zamanda kriker oyunundan esinlenildiği de düşünülür. ABD'de 1846 senesinde New Jersey'de yapılmış olan beyzbol maçıysa ilk beyzbol maçı olarak kabul edilir. Bu tarihten sonra gittikçe yayılan beyzbol hassaten Amerika genelinde gayet popüler hale gelmiştir. 1871'deyse Profesyonel Beyzbol Oyuncu Birliği kuruldu ve beyzbol profesyonel bir spor durumuna geldi. 1901 senesinde ise beyzbol ligi kuruldu ve 1903 senesinde da beyzbol müsabakaları yapılmaya başlandı. Uluslararası Beyzbol Fedarasyonu ise 1938 senesinde kuruldu. 1992 senesinde ise olimpiyat oyunlarına giriş yaptı ve uluslararası olarak oynanmaya başlandı. 

Beyzbol ekipmanları nelerdir?

Beyzbol esnasında oyuncular bir dizi ekipmanlar ile sahaya çıkarlar. Bu ekipmanlar arasında yakalayıcıların kullandığı göğüs koruyucu, maske, bacak koruyucu ve eldiven bulunmaktadır. Ek olarak bazı oyuncularda da kask vardır. Bu ekipmanlar benzer zamanda oyuncuların güvenliklerini de sağlamaktadır. Beyzbol sopası ve topu ise oyunda kullanılan ekipmanlar arasındadır.

 

Beyzbol nasıl oynanır?

Beyzbol genelliikle 9 devre ile oynanır. İki takım durumunda oynanan oyunun her devresinde, her takımda birer savunma ve hücüm oyuncusu bulunmaktadır. Oyun fırlatıcının attığı topun yakalayıcının hemen önündeki vurucu tarafından karşılanması ile oynanır. Bu evrede fırlatıcı 4 atış hakkına sahiptir ve 4 başarısız atış sonucu vurucu bir sonraki kaleye yürür. Vurucu topu 3 atış sonucu karşılayamazsa, vurduğu topu rakip takımın yakalayıcısı yakalarsa yahut vurduğu top ceza alanına düşerse oyun dışı kalır. Üç oyuncusu oyun dışı kalan takım hücüm hakkını kaybeder ve savunma yapar. Her iki takım hücüm hakkını kaybettiğindeyse devre tamamlanır. Vurucu topa isabetli bir vuruş yaptığındaysa birinci kişi kaleye koşar. Top tekrar kale bekçilerine ulaşana kadar rakip oyuncu kaleleri tamamlar ve sayı kalesine döner. 

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Su topunun kuralları nelerdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?