Süt banyosu

Yulaf, süt banyosunda kullanabileceğiniz alternatif katkı maddelerinden biri. Tahriş olmuş, kızarmış ciltleri yatıştırmaya yardım ede...

 

Evde süt varken kimin spa merkezlerine ihtiyacı var ki! Kendinizi şımartmak için küçük mola verin. Süt banyosunu deneyin.

Süt Banyosu Nasıl Hazırlanır?

Küvetinizin büyüklüğüne göre 3 ile 10 litre arasında sütü küvete dökün.

Üstüne bütün vücudunuzu kaplayacak kadar suyla doldurun.

İstediğiniz katkı maddelerini eklemek suretiyle suyu katıştırın ve 15 dk bekleyin.

Bekleme süresi nihayetinde suyun soğumaması için, küveti her zamankinden daha sıcak olabilecek biçimde doldurun.

Yıkanma ve sabunlanma işlemini muhakkak süt banyosundan sonra yapın..

Yulaf, süt banyosunda kullanabileceğiniz alternatif katkı maddelerinden biri. Tahriş olmuş, kızarmış ciltleri yatıştırmaya yardım eden yulaf, benzer zamanda iyi bir peeling malzemesidir. Süt dolu küvette keyif yaparken, bir avuç yulafı sütle ıslatıp yüzünüze ve vücudunuza daire çizen hareketler yaparak masaj yaparak ölü hücrelerden kurtulabilirsiniz.

Güzel kokulu bir banyo keyfi için kurutulmuş çiçek yaprakları veya aromatik yağları da kullanabilirsiniz. Jojoba yağı, badem yağı zeytinyağı gibi çok fazla seçeneğe sahipsiniz. Doğal yağları kullanırken uçucu yağların cit üstünde tahriş edici etkilerini gözden kaçırmayın.

Süt Banyosunun Faydaları

Sütteki yağlar, proteinler ve asitler cildin ihtiyacı olan nemi sağlamaktadır. Kuruluktan dolayı tahriş olan ve kaşınan cildi yatıştırır.

 

Süt banyosu ile sütün içindeki bu vitaminlerden çok fazla yararlanmak mümkün olmasa da nemlendirici özelliğiyle cildinizdeki kuruluğu önleyebilir, sağlıklı ve ışıltılı görünüm elde edebilirsiniz.

Sütte bulunan doğal yağlar saçlarınızın beslenmesini de yardım eder. Kuru ve hasar görmüş saç telleri için süt dolu bir küvet içinde bekletmek, etkili bakımdır.

Sağlık için olmazsa olmaz gıdaların başında yer bulan süt; A, D ve E vitaminlerinin yanında vücut için yararlı çok mineral içermektedir.

Cildinizin ihtiyaçlarına göre değişik malzemeleri de ilave edebilirsiniz. Deniz tuzları ciltteki ölü cilt hücrelerinin atılmasına yardımcı olmaktadır. Yenilenmiş görünüm ve parlaklık vermektedir. Benzer zamanda kasların gevşemesini ve eklemlerin dinlenmesini de sağlamaktadır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Yosun sabunun faydaları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?