Voleybol nasıl bir spordur?

Oyuna servis adıyla anılan hareket ile başlanır. Servis ile top rakip sahaya yollanır. Sahaya değen, rakibin karşıladığı yahut bir ha...

 

19. asrın sonlarına doğru 1985 senesinde Amerikalı bir beden öğretmeni tarafından tasarlanan voleybol, benzer sene kapalı bir salonda oynanmaya başlandı. Son günlerde de milli ve özel takımların profesyonel bir biçimde yer aldığı voleybol iki takımın karşıya karşıya gelmesi ile oynanır.

Oyuna servis adıyla anılan hareket ile başlanır. Servis ile top rakip sahaya yollanır. Sahaya değen, rakibin karşıladığı yahut bir hata ile topu kaçırdığı süreye dek oyun karşılıklı vuruşlarla devam eder.

Voleybolda amaç, file üstünden atılan topun rakip sahasına değmesini sağlamaktır. Topu karşılayamayan takımın sahasına değen top, bu takımın puan kaybetmesine neden olur. Sayı olması için sayı yapacak takımın topa bir kez vurması gerekmektedir.

Dikdörtgen, dokuza on sekiz ebatlarında bir sahada oynanan spor, kapalı ya açık (kum saha veyahut çim saha) alanlarda oynansa da asıl kapalı alan oyunudur. Dikdörtgen saha tam ortadan direklere asılmış bir file ile bölünür. Bu filenin iki yanında, 6’şar oyuncu olmak üzere toplam 12 oyuncu yer bulur. Yedeklerde ise 6’şar oyuncu bulunmaktadır.

Voleybolda Oyuncular ve Görevleri Nelerdir?

Pasör, pasör çaprazı, smaçör, orta oyuncu ve libero adı verilen voleybol oyuncuların her birinin bir görevi vardır. Sahada iki adet bulunan smaçörler; uzun pas kullanırlar ve 4 numarada oynarlar. Pasör; smaçörlere top dağıtır. Hücumun iyileşmesine direkt etkisi olan pasörler, 3 numarada oynar. Pasör çaprazı ise pasörün servise geçtiği vakit uzun pas atan oyuncudur.

 

Orta oyuncular, kısa ve hızlı paslarla hücuma geçmektedir. Sahada iki adet orta oyuncu olur. Libero da takımın savunma oyuncusu olarak görev alır.

Voleybol Ekipmanları Nelerdir?

Voleybol kısa şort ve atletle oynanan bir spordur. Çok fazla ekipman gerekmeyen voleybol sporunda, kıyafet ile beraber düşmelerde sakatlanmayı önleyecek dizlik de kesinlikle kullanılmaktadır. Oyun esnasında küre biçiminde, dikişli, esnek yahut sentetik bir kumaştan üretilmiş bir top kullanılmaktadır. Ortada ise direklere asılmış, bir metre genişliğinde ve dokuz buçuk metre uzunluğunda bir file yer bulur.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Yürüyüş ayakkabısı nasıl zayıflatır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?