Siyah turpun faydaları

Kara turpun baş kısmı karpuzu ilk kesmeye başladığınız yerden kesilir, kesilen parça işlem tamamlandığında kapak olarak kullanılmak ü...

 

Turp, tüylü yaprakları olan, turpgiller ailesine mensup, beyaz, sarı ve mor çiçekleri bulunan bir bitki olarak bilinir. Kara turp depo gövdeli bir bitki olma özelliğine sahip olduğundan ötürü kökleri yenmektedir.

Öksürük tedavisinde kullanmak için kara turp tarifi

Kara turpun baş kısmı karpuzu ilk kesmeye başladığınız yerden kesilir, kesilen parça işlem tamamlandığında kapak olarak kullanılmak üzere saklanır. Daha sonrasında turpun içi çok derin olmamak kaydıyla oyulur. Altına da kalın bir kürdan kullanılarak 1 adet delik açılır. Oyulan kara turpun içine 2 tatlı kaşığı kaliteli bal konur. Kara turp bu şekliyle geniş ağızlı bir bardağın içine oturtulur. İlk kesilen parça üstüne kapatılarak 1 gece ayazda bekletilir. Sonra içime hazırdır. 1 tatlı kaşığı sabah, 1 tatlı kaşığı gece olmak üzere gün içerisinde 2 kez içmek öksürüğü anında keser.

Erkeklerde performans arttırıcı olarak kullanılmaktadır.

Antioksidan özelliği ile kanser hücrelerinin vücutta yayılımını önlemektedir.

Kara turp vücudumuzu stresten arındırır, rahatlatır, şu nedenle de rahat bir uykunun mayasıdır.

Kansere karşı koruyucu kalkan özelliği göstermektedir.

Kara turpun bilinen faydaları şunlardır

Bu bitki, vitamin ve mineral yönünden çok zengindir. B1, B2, C Vitamini, folik asit, kalsiyum, demir, potasyum sayabileceğimiz vitamin ve minerallerdendir.

Üst solunum yollarını rahatlatma özelliği gayet etkilidir. Bu nedenden dolayı astım hastalığında tedavi sürecini destekler. Bu bitki öksürüğe de pek iyi gelir.

 

Kara turp, kanı temizler, toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Bu bitki romatizmal ağrıları azaltır ve görülme sıklığını en aza indirir.

İdrar atımına destek sağlayan kara turp benzer zamanda gaz söktürücüdür.

Karaciğeri koruma özelliği bilinen kara turp şişlikleri önlemektedir.

Diş etlerine iyi gelmesini istiyor iseniz kara turpu çiğnemelisiniz. Bu yolla diş etlerindeki yaraları ve iltihapları iyileştirir.

Yapısında B ve C vitaminleri bulunan bu bitki bilhassa Polonyalılar ve Ruslar tarafından sıkça tüketilir. Turpun yalnızca gövdesinden değil benzer zamanda yapraklarından da faydalanmak mümkündür. Yapraklarını salataya katabileceğiniz gibi çorba biçiminde de değerlendirebilirsiniz.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Sperm kalitesini arttran besinler adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?