Koşu nasıl yapılır?

800 metre ve 1500 metrede koşulur....

 

Teknik olarak koşu kişinin her iki ayağının birbirinin peşi sıra yerden belli bir yükseklikte kesilerek vücudunu ileri doğru hareket ettirilmesidir. Koşu yapılırken yerçekimine karşı koyularak ayaklar öne doğru ittirilir. Koşu benzer zamanda bütün zamanların en eski ve en fazla ilgi duyulan spor dallarından biridir. Esasen nerede ise her spor branşının ya antrenman veyahut müsabakasında koşu vardır. 

Orta mesafe koşuları

800 metre ve 1500 metrede koşulur.

Kısa mesafe yarışları

100, 200 ve 400 metrede koşulur.

Profesyonel koşular kendi arasında bir çok dala ayrılır. Pist koşuları kısa orta ve uzun mesafe, ek olarak engel ve bayrak yarışlarından ortaya çıkar. Yol koşuları ise maraton, kır koşusu ve yol koşusudur. Birleşik yarışlar ise koşuya ek olarak atma ve atlamalardan ortaya çıkar. Dekatlon erkekler arasında yapılmış olan 10’lu yarış, hepatlon ise kadınlar arasında yapılmış olan 7’li yarışlardır.

Engelli koşu

Koşuya başlamadan önce münasip kıyafet, ayakkabı ve koşulacak alan titizlikle seçilmelidir. Koşu ayakkabısı bu spor dalının en ehemmiyetli aksesuarıdır. Ayağı doğal yapısı ile uyumlu ve koşulacak zemin özelliklerine göre bilinçli seçilmiş bir ayakkabı, koşu performansını arttırmaktadır. Yaralanma ve sakatlanma riskini düşürür.

Koşuya başlarken önce ağır tempo tercih edilmeli, hız kademeli olarak artırılmalıdır. Koşu temposu ve süresi, kilo endeksine bağlı olarak en ideal halde belirlenebilir. Koşu sırasında sporcunun yapması gerekli olan çok önemli şey düzenli nefes alması, oksijen kapasitesini düzgün olarak ayarlayabilmesidir. Kişi koşular esnasında kondisyonu kazandıkça, koşma mesafesi uzar ve tempo yükselir. Hafta içinde 3 veya 4 defa düzenli bir şekilde koşmanın stres seviyesini ve bazı psikolojik rahatsızlıkları azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

 

Koşuya başlamadan önce vücudumuzun ve kasların türlü egzersizlerle ısıtılması gerekmektedir. Kas yaralanmalarının önüne geçmek ve vücudumuzu hazırlamak için açma-germe hareketleri ve zıplama temel hareketler arasında yer bulur.

Erkeklerde 110, 200 ve 300 metre, kadınlarda 100 metre koşulur.

Koşu sporu amatör veyahut profesyonel olarak günün bir saatinde yapılabilmektedir. Koşu yapılmaya başlanmadan önce sağlık kuruluşlarına başvurularak belli testlerden geçilmesi ve sağlık raporu alınması önemlidir. Sağlık koşullarının münasip olmaması durumunda sakatlıklar meydana gelebileceği gibi yüksek efor nedeniyle kalp, ciğer kas ve eklem rahatsızlıkları oluşabilir.

Koşmak için en ideal zeminler toprak, kum, çim yahut özel alanlarda bulunan tartan pistlerdir. Amatör koşucuların büyük bir kısmı koşmak için sokakları tercih etse de, asfalt veya beton zeminde koşmak kas sağlığı için tavsiye edilmez. Münasip zeminde koşmamak başta adale sertliği olmak üzere diz sorunları ve eklem ağrılarına neden olur.

Uzun mesafe koşuları

3000, 5000 ve 10.000 metrede koşulur.

Bayrak yarışları 

4x100, 4x400 takımlar durumunda koşulur.

Maraton koşuları

42.195 metre koşulur.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Yoga hangi hastalıklara iyi gelir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?