Zeytinin acısı nasıl gider?

Bu yöntemle sodyum hidroksit maddesinin zeytinin içine işlemesi sonucu zeytindeki acılık maddesini yok etmektedir.

 

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmeyen yiyeceklerinden biri olan zeytinin acılığını almanın kolay yöntemleri bulunur. Zeytin ağaçtan işlem görmeden, direkt sofralara gelen bir gıda ürünü değildir. Sofralık zeytinler tüketime hazır olmadan önce çokca işlemden geçirilmektedir.

Kostik (Sodyum Hidroksit) ile zeytin acılığını giderme yöntemleri

 Bu yöntemle sodyum hidroksit maddesinin zeytinin içine işlemesi sonucu zeytindeki acılık maddesini yok etmektedir. Ama bu yol doğal olmadığı için fazla yapılmış olması tavsiye edilmemektedir.

Su ile zeytin acılığını giderme yöntemi 

Bu metod yıkanan zeytinlerin 6ph derecesinde suda bekleterek yapılmaktadır. Bu yöntemde en ehemmiyetli nokta suyun değişim sıklığıdır. Su devamlı değiştirildiği durumda, zeytinin acılığı hızlı biçimde yok olabilecektir. Ek olarak zeytinlerinde yumuşaması sağlanacaktır. Su değişme süresi bir hafta olmadan değiştirilmelidir.

Tuz ile zeytin acılığını giderme yöntemleri

 1 kilo zeytin için, içine yarım kilo kaya tuzu karıştırılmalıdır. Bu yol 30-35 günün içerisinde gerçekleşmektedir. Bu işlem diğer yöntemlerden daha uzun sürmektedir.

Bu işlemlerin arasında en belli yöntem salamura yöntemidir. Zeytinler toplandıktan sonra tuzlu içme suyunda bekletilerek, zeytinin içerisindeki acılık verici maddelerin kaybolması sağlanmaktadır. Bu işlem yapılırken dikkatli olunacak nokta tuz oranıdır. Bunu ayarlayabilmek için tuz eklenmemiş salamura suyunun içine yıkanmış çiğ yumurta koyunuz. Koyduğunuz yumurta hemen dibe çökecektir. Salamura suyuna tuz ekledikçe suyun kaldırma kuvveti artacaktır. Bunun sayesinde yumurta yüzmeye başlayacaktır. Yumurta su yüzeyinde durduğunda tuz oranı sağlanmış olabilecektir. Bu metod uygulama açısından hem kolay aynı zamanda doğaldır.

 

Bu yöntemin dışında zeytinin acılığını gidermek için başka yöntemler de bulunur.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Çikolata neden mutluluk verir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?