Sınav kaygısı nasıl aşılır?

Diğer önemli faktör ise ailenin ve çevrenin tutumudur. Çoğu kez öğrenciler için en büyük korku ebeveynlerini hayal kırıklığına uğrama...

 

Özel olarak Türkiye gibi yoğun nüfuslu ve rekabetin hayli yüksek olduğu ülkelerde sınavlar insanların hayat standartlarını birincil derecede etkiliyor. Bu bir orta öğretim sınavı olabilir ya da ehliyet sınavı ile trafiğe çıkma yetkinliğine sahip olup olmadığınız ölçülebilir. Sınavların kişilerin hayatlarını bu denli etkiliyor olması artan kaygı ve stresi de yanında getiriyor.

Sınav Kaygısını Azaltmanın Yolları Nelerdir?

Doğru nefes alma teknikleri ile stresin azaltılması

Fiziki ihtiyaçların tam anlamıyla karşılanması( uykusuzluk, açlık)

Zihinsel yönetim ve olayları algılayış biçiminin geliştirilmesi

İyi bir hazırlık

Diğer önemli faktör ise ailenin ve çevrenin tutumudur. Çoğu kez öğrenciler için en büyük korku ebeveynlerini hayal kırıklığına uğramak olur. Bu halde aileye ve yakın çevreye çok büyük iş düşüyor. Sınavların yalnızca bir değerlendirme sistemi olduğunun öğrencilere çok güzel anlatılması gerekiyor. Çocukların sınav kaygısını önlemede ailelerin dikkatli olması gerek unsurlardan bazıları aşağıdadır.

Öğrencilerin sınav öncesinde öğrendiği bilgileri sınav sırasında aktaramamasının temel sebeplerinden biri sınav kaygısıdır. Öğrencilerin başarısını düşüren sınav öncesinde her çeşit negatif ön yargı ve düşüncenin yarattığı kaygı duygusuna sınav kaygısı denir. Sınav kaygısı öğrencilerde edindikleri bilgileri hatırlayamama, dikkat dağınıklığı, baş dönmesi gibi fiziki tepkiler ve sorunu algılama gibi zihinsel becerilerde zorluklar meydana getirir.

 

Sınav kaygısı doğru ölçüde kullanıldığı zaman öğrencilerin dikkat ve ilgisini arttırarak sınavlarda pozitif bir sonuç yaratabilir. Bunun çok önemli sebebi kaygı duygusunun uyarıcı özelliğidir. Öğrencilerin kaygı duygusunu kontrol edebilmeleri ve sınav öncesi stresi yönetebilmeleri hayatları boyunca girecekleri çokca sınavda pozitif sonuçlar alabilmelerini sağlamaktadır. Sınav Kaygısını azaltmanın türlü yolları vardır.

Çocuklar anne ve babalarını rol model aldıkları için hepsinden önce aile bireylerinin sakin ve kaygıdan uzak bir görüntü sergilemeleri gerekmektedir.

Çocuklar gereken çalışmaları yaptıkları durumda sınavlarda zorlanıyorlarsa, sınavda ölçülmek istenen bilgi seviyesi ve çeşidinin çocuğun ilgi ve yetenekleriyle uyumlu olup olmadığı sorgulanmalıdır. 

Negatif ve cesaret düşürücü cümleler kullanmak yerine pozitif ve motive edici bir dil kullanmalısınız.

Sınav sonucu ne olursa olsun aile ve çocuklar arasında güven ve sevgiye dayalı bir ilişki kurulmalı ve davranış ve tutumlarla çocuğa bu hal yansıtılmalıdır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Ielts nedir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?