Sığla ağacı nerede yetişir?

Sığla ağacının yaprakları akçaağaç yaprağını andırır. Uzunca saplı 3-7 lobludur. Lobların uç bölümleri sivri kenarları ise dişlidir. ...

 

Hamamelidaceae ailesinin bir üyesi olan sığla "Liquidamber sp" cinsi bitkilerin ortak adıdır. Asya, Amerika ve türkiyede doğal olarak yetişir. 30 metreye kadar uzayabilen kışın yapraklarını döken yuvarlak taca sahip ağaçlardır. Gövdedeki kabuğu yaralandığı zaman  balsam kanalları ortaya çıkar. Bu kanallardan sığla yağı adıyla anılan kokulu bir sıvı çıkar. Elde edilen sığla yağı değişik kullanım alanlarına sahip olmakla beraber yoğun olarak parfümeride kullanılan ana maddelerden biridir. Sonbaharda renklerinin güzelliği yönünden gayet dekoratif bir görüntüye sahip olan sığla ağacı doğal bölgelerinin dışında peyzaj uygulamalarında park ve bahçelerde tekli yahut grup durumunda kullanılmaktadır.

Sığla Ağacı Nerede Yetişir?

Sığla ağacının yaprakları akçaağaç yaprağını andırır. Uzunca saplı 3-7 lobludur. Lobların uç bölümleri sivri kenarları ise dişlidir. Başak halinde çiçeklere sahiptir. Meyveleri 1-2 tohumun beraber yer aldığı kapsül formundadır. Ilıman iklim bitkisi olan sığla soğuğa duyarlı bir ağaçtır. Nemli ve serin topraklardan hoşlanır. Bol ışık almaya ihtiyaç duyar. Ağır topraklara da uyum göstermektedir.

Liquidamber orientalis

Günlük ağacı olarak da bilinir. Ilıman iklimlerde yetişen bir çeşididir. Muğla’da doğal olarak yetişir. Sığla yağının çıkartıldığı Liquidamber orientalis bu bölüme özgü koruma altına alınmış, endemik bir bitki çeşididir. 20 metreye kadar yüksekliği, geniş taca sahip, çok dallı ve gösterişli ağaçlardır. Yaprakları sarı-yeşil rengi ile çınar yapraklarını anımsatır. Yaprakları genelde 5 lobludur ve sonbahar gibi aylarda kızarır. Küre biçimindeki meyveleri ise kahverengidir. Sıcaklığın ve nemin yüksek olduğu, iyi topraklı yerleri sever.

 

Liquidamber styraciflua

Amerikan sığla ağacı olarak da bilinir. Amerika kökenli bir sığla çeşididir. 15 cm uzunluğunda geniş ve loblu yapraklara sahiptir. Mayıs ayında çiçeklenir. Ama dikkat çekici bir görüntüye sahip değildir. 

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Frenk üzümü nasıl yetiştirilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?