Nikaragua'ya nasıl gidilir?

Türk vatandaşlarından vize istemeyen Nikaragua'da CA-4 bölümü denen El Salvador, Nikaragua, Guatemala ve Honduras ülkeleri arasında g...

 

Orta Amerika'nın yüz ölçümü olarak en büyük ülkesi olan Nikaragua, Honduras ve Kosta Rika'nın sınır komşudur. Ülkenin benzer zamanda Karayip Denizi ve Büyük Okyanus'a kıyısı bulunmaktadır. Uzun seneler İspanyol sömürgesi altında bulunan ülkenin kültüründe, halkın yaşam şeklinde hala İspanyol etkileri görülmektedir. Ek olarak buna bağlı olarak resmi dil İspanyolcadır.

Türk vatandaşlarından vize istemeyen Nikaragua'da CA-4 bölümü denen El Salvador, Nikaragua, Guatemala ve Honduras ülkeleri arasında geçiş yapılmış olması şartıyla 90 günlük kalış hakkına sahip olunur. Daha uzun seyahatler için sürenin uzatılması gerekmektedir.

Tropikal iklim kuşağında bulunan ülkede kıyı kısımlarda ılıman, iç kısımlarda ise sert ve yağışlı bir hava hakimdir. Şiddetli yağış mevsimi Ocak ve Mayıs ayları arasındadır. Lakin düzensizlik gösteren yağışlar sebebiyle seyahat planında hava haline bakılması yardım edebilir. Bütün bunlarla birlikte Kasım ve Mayıs aylarının seyahat için en ideal dönemler olduğu bilinir.

Suç oranının en düşük, yaşamın ise en ucuz olduğu Orta Amerika ülkesi olan Nikaragua'da yakın zamana kadar iç karışılıkların çözümlenememesi turizmin yeni yeni gelişmesine neden olmuştur. Başkent Managua ve Granada şehirleri gezilip görülmesi tavsiye edilen yerlerdendir. Ek olarak seyahat tarihlerinin uyması halinde başkentte düzenlenen Uluslararası Nikaragua Jazz Festivali'ne katılmak önerilen etkinlikler arasındadır.

 

Nikaragua'ya gidilmeden önce yapılmış olması zorunlu olan bir aşı bulunmamasına karşın önerilen kızamık-kızamıkçık-kabakulak(MMR), difteri, tetanoz, boğmaca, polio ( çocuk felci ) ve senelik grip aşıları gibi bazı rutin aşılar vardır. Ek olarak nerede ve ne koşulda olduğuna bakılmaksızın yiyecek ve içeceklerden bulaşabilecek hepatit A ve tifo virüslerine karşı aşılar yapılmalıdır.

Nikaragu'ya ulaşım havayolu ile sağlanmaktadır. Direkt uçuş imkanının bulunmadığı ülkeye, aktarmalı bir biçimde ulaşılır. Genelde Amerika üstünde yapılmış olan aktarmalar için Amerikan vizesine sahip olunması gerekmektedir. Takriben 15 saat süren uçak yolculuğu aktarmalarda eklendiğinde daha uzun zaman alır. Bilet fiyatlarının tatillere, bayramlara, bölümsel kutlamalara ve yerli/yabancı firmalara göre çeşitlilik göstermesi nedeni ile önceleri planlanan seyahatlerde bilet bulunması kolaylaşır. Bu hal benzer zamanda daha münasip fiyatlara seyahat etme imkanı sunar.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Güney afrika cumhuriyeti'nde görülmesi gereken şehirler nelerdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?