Şifon gömlek nasıl temizlenir?

Krep şifonda ise yine en garantili yöntem kuru temizleme olabilecektir. Islakken kumaşın şeklini ve dokusunu çok kolay kaybetmesinden...

 

Şifon gömlek, transparan ve ince yapısıyla giyene elegan bir hava katar. Çoğunlukla ipek, naylon ve rayon gibi malzemelerin karıştırılmasıyla elde edilen şifon, özel olarak yaz gibi aylarda şık görünmek isteyenlerin tercihleri arasındadır. Duyarlı bir kumaş yapısına sahip olan şifon, çoğu zaman elde yıkanmak suretiyle temizlenmelidir. Nadir olarak da kullanma etiketi üstünde yazan talimatlar üstüne çamaşır makinesinde narin programda da yıkanabilmektedir. 

Krep şifonda ise yine en garantili yöntem kuru temizleme olabilecektir. Islakken kumaşın şeklini ve dokusunu çok kolay kaybetmesinden ötürü çamaşır makinesi ve elde yıkamanın önerilmediği krep şifon kumaşlarda, bez yardımı ile temizleme de yapılmamalıdır. 

Polyester şifon ise diğer duyarlı kumaş çeşitlerine göre sentetik yapısından ötürü daha dayanıklıdır. Üstündeki kullanma talimatına da bakılarak genel olarak çamaşır makinesinde yıkamanın tercih edilebildiği polyester şifonlarda düşük derece ve narin yıkama programı seçilebilir. Buna ek olarak çamaşır makinesinde yıkanacak diğer parçaların renkleriyle de uyumlu olması gerekli olan polyester şifon gömlekler, böylelikle renk değişikliği geçirmeyecektir. Benzer zamanda çamaşır makinesinde yer bulan diğer parçaların delici ve hasar verici aksesuarlar içermemesi de şifonun yıkanma esnasında yırtılma ve aşınmasını önleyecektir. 

 

Şifon kumaşı elde yıkarken olabildiği kadar özenli ve narin davranmak şifonun kullanım ömrünü artıracaktır. İpek şifon diğer şifon çeşitleri arasında en duyarlı olanların başında gelir. Muhakkak çamaşır makinesinde yıkamanın münasip olmadığı bu kumaş çeşidi, makine yıkaması sonrası çekecek ve kumaş yapısı bozulacaktır. Kuru temizlemenin en doğru seçeneklerden biri olduğu ipek şifon gömleklerde, bir leke halinde muhakkak ıslak bez yahut peçete vasıtasıyla gömlekteki leke temizlenmemelidir. Lekenin daha fazla dağılmasını sağlayan bu yol yerine kuru temizleme, daha profesyonel ve garantili bir yöntemi olabilecektir 

Şifonun kuru temizlemeye verilemediği kimi hallerde ise elde yıkama en doğru seçenek olabilecektir. Elde yıkama konusunda son derece duyarlı davranmak, kumaşın ömrünü uzatacaktır. Hayli yumuşak ve şifonla uyumlu bir deterjan çeşidi seçmek ve ılık suda şifonu nazik hareketler ile sıkmadan ve bükmeden yıkamak gerekmektedir. Daha sonrasında havluya serilen şifon gömlekler doğal yollarla kurumaya bırakılmalı ve askıya asılmamalıdır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Zeytin yaprağı nasıl kurutulur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?