Şifon elbise nasıl temizlenir?

Eğer kumaşınız yağ lekesi olursa zaman geçirmeden üstüne tuz dökebilirsiniz. Tuz kumaştaki yağı bir nebze emecek ve temizleme yapılan...

 

Şık giysilerin vazgeçilmeyen aksesuarı şifon en narin kumaşlardan birisidir. Bilhassa yırtılmaya ve leke tutmaya dayanıksız olduğundan çok dikkati açık giyilmesi gerekir. Bu makalemizde, size şifon ve benzeri narin kumaştan yapılmış kıyafetleriniz için temizleme ve leke çıkarma püf noktaları vereceğiz.

Eğer kumaşınız yağ lekesi olursa zaman geçirmeden üstüne tuz dökebilirsiniz. Tuz kumaştaki yağı bir nebze emecek ve temizleme yapılana kadar lekenin yayılmasını önleyecektir. Leke çıkartıcı kullanacaksanız havadar bir ortamda kullanınız. Leke çıkarıcı ürünün arkasındaki talimatları okuyunuz ve ona göre kullanınız. Kıyafetinizi, leke çıkarıcı kullandıktan sonra yıkamaya geçmeden durulayınız.Lekeli bölüme tersinden işlem uygulayın. Kumaşın lekeli tarafını beyaz kağıt havlu gibi emici bir yüzey ile tamponlayın. Lekeli kıyafete muhakkak ütü kullanmayın. Sıcaklık, lekeyi sabitleştirecek ve bu lekenin çıkmasını önleyecektir.

Kıyafetinizde oluşan lekeler hafifçe ıslatılarak silinebilir. Lakin şifon, ıslanınca daha kolay deforme olur ve esneyebilir. Eğer özenli olunmazsa kuruyunca eski durumuna dönmez. Eğer kullanabileceğiniz suyun sertliği fazla ise, ilk başta yıkama suyuna bir kaşık boraks eklenebilir. Durulama yaparken alkali izleri nötralize etmek ve deterjan artıklarını çözmek için durulama suyuna bir kaç kaşık damıtılmış beyaz sirke eklenebilir. Ekstra ipeksi hissetmek için ise son durulama suyuna bir kaç damla saç kremi ekleyebilirsiniz. Parlatıcı yahut beyazlatıcı içeren sert deterjanlar kullanmayın. Kumaşın içindeki fazla suyu çıkartmak için sıkma ve bükme işlemi yapmayın. 

 

Eğer kıyafetinizi makinede yıkayacaksanız makinenizin narin döngüsünü tercih edin. Deterjan tercihinizi yumuşak deterjanlardan yapın. Enzimler ve brightener içeren deterjan kullanmayın.Giysilerin kullanım etiketi dikkatli okunmalıdır. İpek ya da polyester şifonlar bilhassa kuru temizleme yapılmaktadır. Veyahut polyester şifon elde yıkanır. Yıkama yapılıyorsa soğutulmuş su ve deterjan ile yıkama işlemi yapılmalı. Kurutma işlemini güneş ışığında yapmayın. Ek olarak sererek kurutmayı tercih edin. Lekelerin temizlenmesi kuru temizleme ile yapılmalıdır. Bir leke kalıcı olmasına izin verilmeden kullanım sonrası hemen temizlenmelidir. Çoğu halde elle yıkama mümkün olmayabilir. Şifon temizlemek için çamaşır suyu kullanmayın. Çamaşır suyunun içindeki klor maddesi kıyafetinizin duyarlı kumaşına zarar verebilir. 

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Bez ayakkabı temizliği adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?