İpek şal nasıl yıkanır?

İpek kumaştan şalların temizliği için muhakkak önerilen yöntem kuru temizleme ile yıkamaktır. İpek şallar kuru temizleme yöntemi ile ...

 

Doğal ve narin bir kumaş çeşidi olan ipek kumaş benzer zamanda parlak görünümüyle de meşhurdur. Uzun senelerden beri var olan ipek kumaş daima kullanım alanlarında değerini korumuştur.

İpek kumaştan şalların temizliği için muhakkak önerilen yöntem kuru temizleme ile yıkamaktır. İpek şallar kuru temizleme yöntemi ile kolay, sağlıklı ve en iyi biçimde yıkanmış olabilecektir. Hassaten uzun ömürlü bir kullanım için bu metod en idealidir. Her ne kadar maliyet olarak can sıkan bir yöntem olsa da çıkmaz lekeler için tek çare kuru temizleme olur.

İpek şalların temizliğinde makinede yıkanması önerilmemektedir. Makinede yıkanacaksa eğer en narin programda yıkanmalı ve de sıkma işlevi iptal edilmelidir. Ek olarak ön yıkama olmamalı ve de deterjan kullanılmaması gerekecektir.

İpek kumaşın gayet fazla tercih edildiği alanlardan biri de kıyafetler olur. İpek şallara vitrinlerde, moda dergilerinde rastlamak hayli mümkündür. Ama böylesi çok kullanılan ipek şalların temizliğinde dikkatli olunması gerekli olan noktalar vardır. Bu noktalar ipek şalların uzun devirde sağlam ve parlak görünümlerinin muhafazası için gereken olur.

İpek şallar kuru temizleme dışında elde de yıkanabilir. Ama elde yıkarken atlanılmaması gerekli olan detaylar bulunur. Bunların başında ise su kullanımı gelir. Suyun mümkün ise kireçli yahut klorlu olmaması önerilmektedir. Bu sebeple yıkamadan önce suyun kaynatılması mutlaka tavsiye edilir. Ama yıkama esnasında suyun ılık bir derecede olması iyi olabilecektir. En sonunda kumaş kadar eli de yakmaması gerekmektedir o yüzden kaynar suyun biraz ılımaya bırakılması idealdir. Ek olarak ipek şal elde yıkanacaksa mutlaka deterjan kullanılmaması önerilmektedir. Çamaşır deterjanları, yumuşatıcılar ve benzeri her çeşit kimyevi içerikli ağır temizleyiciler ipek şala zarar verecektir. Orada kullanılacak olan en ideal temizlik malzemesi bebek şampuanları yahut piyasada satılmaya başlayan ipek kumaşlar için şampuanlar olabilecektir. İpek şalların elde yıkanırken muhakkak çitilenerek yıkanmaması önerilmektedir. Yumuşak halde okşarcasına yıkanması ipek kumaşın yıpranmaması için tavsiye edilir. Durulama esnasında da benzer biçimde hafifçe suyun sıkılması gerekecektir.

 
 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan İşkembe nasıl saklanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?