İpek elbise nasıl temizlenir?

Münasip büyüklükte bir plastik bir kabın içine soguk su doldurulur. İçine bebek şampuanı ya da doğal, yumuşak dokulu bir sabun eklenm...

 

Hayli narin ve değerli bir kumaş olan ipek, kıyafetlerde şık ve gösterişli görünüm sağlamaktadır. İpek, doğada bulunan en ince liftir. Yumuşak ve parlak bir dokuya sahiptir. Kadınlar tarafından özel olan günlerde ve iş hayatında çok sık tercih edilen bir elbise çeşididir. Liflerinin özelliğinden ötürü kolay temizlenen bir kumaştır. Ama narin yapısı nedeniyle dikkatli olunması gerekli olan noktalar vardır.

Münasip büyüklükte bir plastik bir kabın içine soguk su doldurulur. İçine bebek şampuanı ya da doğal, yumuşak dokulu bir sabun eklenmektedir. İpek elbise suya bastırılır ve hafif dokunuşlar ile ovalanır. Eğer elbisenin üstünde ağır lekeler var ise suda bekletilme süresi arttırılabilir. Lekeler çıkınca çokça su ile hiç deterjan kalıntısı kalmayacak biçimde durulanır. İpek kumaşın yumuşak kalması için durulama suyunun içine birkaç damla saç kremi damlatılabilir. Hiçbir halde sıkılmamalıdır. Sıkıldığında kumaş özelliğinden ötürü buruşacaktır.

İpek kumaş, dayanıklı kumaştır. Lakin ışığa, ısıya ve tere hayli duyarlıdır. Ağır kimyevi içerikli deterjanlar ve sıcak su ipek kumaş için hayli zararlıdır. Eğer elbisenin üstündeki temizleme talimatında kuru temizleme yapılmış olması gerektiği yazmıyorsa kuru temizleme yapılmamalıdır. Önerilmeyen kuru temizleme elbisenin bedenini küçülebilir. İpek elbiselerin çamaşır makinesinde yıkanmamasına da dikkat edilmesi gerekmektedir 

 

İpek elbise ütülenirken de dikkatli olunması gerekli olan noktalar vardır. Tersten ütülenmeli ve nemli olmalıdır. Ütü sıcaklığı düşük olmalı ve buharsız ütülenmelidir. Küçük su damlasıyla bile lekeli görünüme bürünebilir. O neden ile ütüleme işlemi dikkat gerektirir.

İpeğin renginin atmaması ve sararmaması için durularken, durulama suyuna bir fincanın yarısı sirke atılabilir. Yıkadıktan sonra fazla suyunu almak için temiz havluya sarmak daha münasip olabilecektir. Faza suyu alınan ipek elbise asarak kurutulmalıdır. Mutlaka kurutma makinesi kullanılmamalıdır. Kuruturken ipek elbise, güneş ışığı ile direkt temas etmemelidir. Güneş ışığının yoğun olmadığı havadar bir yerde kurutulmalıdır. İpek elbise asılırken demir askılarla temas etmemelidir. Çamaşır askısının üstüne bir kuru bir bez serdikten sonra üstüne elbise serilmelidir.

İpek kumaşlı elbiseler, doğal ipek liflerinden üretildiği için muhakkak çamaşır suyu gibi ağartıcı ve aşındırıcı maddeler kullanılmamalıdır.

İpek Elbise Nasıl Temizlenir?

Elbise giyildiğinde üstüne parfüm ve saç spreyi gibi alkol içerikli ürünler temas etmemelidir. Alkol ipek kumaşın dokusuna zarar vermektedir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Yeşil çaylı kek nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?