Çayda çıra nasıl oynanır?

Çayda Çıra oyunun nen belli özelliği, oyunu oynayan kızların ve erkeklerin ellerinde taşıdıkları mumlardır. Genel olarak bakır bir ta...

 

Bir Elazığ yöresel oyunu olan Çayda Çıra ülkemizin çok kısmında hassaten kına gecelerinde tercih edilen bir oyundur. Peki adını sıkça duyduğunuz bu oyun nasıl oynanır?

Yelek

Şalvar

Yumurta topuk ayakkabı

Kuşak

Gömlek

Çayda Çıra Nasıl Oynanır?

Çayda Çıra oyunun nen belli özelliği, oyunu oynayan kızların ve erkeklerin ellerinde taşıdıkları mumlardır. Genel olarak bakır bir tabak üstüne yerleştirilen 3 ile 5 adet mum oyunu oynayan kız ver erkeklerin her iki elinde de bulunmaktadır. Oyunu oynayacak kişi sayısında bir kısıtlama olmasa da 5 çifti geçen koreografiler pek tercih edilmemektedir.

Çayda Çıra çok yöresel oyunumuzun tersine basit bir oyundur. Kızlı ve erkekli gruplar durumunda oynanan oyunda hareketler cinsiyete göre ayrım göstermez. Bu kızların ve erkeklerin benzer figürlerle oyunu oynadığını ifade etmektedir.

Şamdan ve mum

Bu kıyafet ve aksesuarlar genelde özel gösterilerde ve yarışmalarda kullanılır. Sıradan bir düğünde normal kıyafetle de bu oyun oynanabilir. Bazen şamdan ve mum kullanılmadan da oyun oynanabilmektedir. 

Çayda Çıra Nerede Oynanır?

Ek olarak özel gecelerde de yöresel bir oyun olması hasebiyle profesyonellerce de Çayda Çıra oyunu sergilenmektedir.

Çayda Çıra oyunu genellikle kına gecelerinde oynanan bir oyundur. Lakin çağımızda düğünlerde de oynanmaktadır. Genelde gelin ve damadın salona girişinde bu oyun oynanmaktadır. 

 

Çayda Çıra Oynarken Kullanılan Kıyafet ve Aksesuarlar

Çayda Çıra oynarken kullanılan kıyafet ve aksesuarları şu biçimde sıralayabiliriz;

Gömlek

Üç etek

Şalvar

Potin

Kemer

Kızların Kıyafetleri

Baş örtüsü

Çayda Çıra Oyunun Evreleri

İnsin davula tokmak,

Oyun kendine münhasır bir müzik eşliğinde ve manilerle oynanmaktadır. Oyuna başlarken şu mani söylenir;

Olsun ergenler sıra.

Mani sonrasında oyunu oynayacak olan ekip alana giriş yapar. Girişin sonrasında çember oluşturularak oyun başlar. Çemberin oluşturulması sonrasında kızlar orta alana geçerek eğilir. Erkekler ise kızların çevresinde bir tur döner. Sonrasında tekrar çember oluşturulur ve devamında düz çizgi oluşturana kadar dönülür. Düz çizgi oluşturulması sonrasında ileri 8 adım gelinir ve eğilerek şamdanlar yere bırakılır. Şamdanların bırakılması sonrasında çayda çıra oyununa has bir türkü söylenir. Türkü sonrasında tekrar şamdanlar alınır ve meydan terk edilir.

"Yansın şamdanlarda mum,

Başlasın Çayda Çıra."

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Ponpon nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?