Şeker hastalığı gözleri nasıl etkiler?

Şeker hastalığının neden olduğu göz hastalıklarından biridir. Kan şekerinin çok yüksek seviyelerde uzun zaman kalması nihayetinde ağ ...

 

Halk içerisinde şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, dünya çapında en bilinen görülebilen metabolik hastalıklardan biridir. İnsülin metabolizmasına bağlı olarak Tip 1 ve Tip 2 diyabet olarak değerlendirilir.

Diyabetik retinopati

Şeker hastalığının neden olduğu göz hastalıklarından biridir. Kan şekerinin çok yüksek seviyelerde uzun zaman kalması nihayetinde ağ tabakadaki damarların hasar görmesine diyabetik retinopati denilir.

Diyabetik makulopati

Makula ödemi olarak da adlandırılır. Ağ hasarının ilerlemesiyle ortaya çıkar. Ağ tabakasında sıvı toplanması ve tabakanın kalınlaşması diyabetli hastalarda körlüğün çok önemli nedenidir.

Şeker hastalığına bağlı olarak gerçekleşen göz hasarı, hastalar tarafından genelde geç fark edilir. O nedenden dolayı her sene bir defa sürekli biçimde yapılması gerekli olan oftalmoskopi adıyla anılan göz içi muayenesi, hastalığın teşhisi açısından önem taşır. Bu muayenede ağ tabakada yer bulan damarlardaki değişimler, plaklar ve kanamalar ortaya çıkarılarak teşhis konulur. Muayene ağrısız ve acısızdır. Ağ tabakadaki damarların görüntülenmesi için kullanılan en bilinen metod ise kısaca OCT adı verilen optik koherens tomografidir.

Diyabet Nedir?

Kandaki şeker miktarı ne kadar çoksa salgılanan insülin miktarı da o kadar çok olur. Lakin diyabetli hastalarda bu metabolizma düzenli biçimde çalışmaz. Kandaki şeker miktarına karşın düşük insülin seviyesi söz konusudur. Pankreas insülini yetersiz üretir veyahut hiç üretemez. Tip 1 diyabetin en tipik özelliği insülin miktarının yetersiz olmasıdır. Tip 2 diyabette ise salgılanan insülinin hücreler üstündeki etkisinin sınırlı olması söz konusudur.

 

Şeker hastalığında vücut hücreleri kandaki şekeri olması gerektiği halde alamaz. O neden ile kandaki şeker seviyesi yükselir ve hiperglisemi oluşur. Kandaki glikozun hücreler tarafından alınabilmesi için pankreas bezinden insülin ismiyle anılan bir hormon üretilir. İnsülin hormonu, kandaki şekerin hücrelere ulaşmasına ve hücrelerde enerjiye dönüşmesine yardımcı olur.

Şeker Hastalığı Gözleri Nasıl Etkiler?

Göz, kan ile beslenme bozukluklarına karşı en duyarlı olan organdır. Şeker hastalığının neden olduğu uzun vadeli hasarların en önemli olanı gözde neden olduğu hasarlardır. Şeker hastalarında göz hasarına diyabetik retinopati ve diyabetik makulopati veya diğer adı ile makul ödemi adıyla anılan hastalıklar neden olur.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Nikotin nasıl temizlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?