Sedef hastalığı neden olur?

Plakların görünümü ve büyüklüğü farklılık göstermektedir. Hastalığın ilk evresinde küçük daire halinde döküntülerle başlar. Daha sonr...

 

Sedef, deri üstünde döküntülere neden olan bir deri hastalığıdır. Değişik çeşitleri bulunmakla beraber en bilinen görülebilen çeşidi ‘’plak tipi’’ sedeftir. Sedef hastalığının sebepleri konusunda kesin bir bilgi olmamak ile beraber genetik yatkınlığın ve çevresel faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir.

Sedef hastalığı ve belirtileri

Plakların görünümü ve büyüklüğü farklılık göstermektedir. Hastalığın ilk evresinde küçük daire halinde döküntülerle başlar. Daha sonrasında bu döküntülerin çapı büyümeye ve vücudumuzun değişik kısımlarına yayılmaya başlar. Döküntüler nihayetinde cilt kendini hızla yenilemeye başlar. Yenileme hızının artması, hücrelerin birikmesine ve derinin kalınlaşmasına neden olur. Cilt üstündeki değişimleri takiben, tırnaklarda da bozulmalar ortaya çıkar. Tırnak yapısının çukurlaşması ve tırnağın pul pul olarak dökülmesi yaygın olarak görülmektedir.

Sedef hastalığının en ayırt edici belirtisi deri üstünde oluşan ve plaj ismiyle anılan döküntülerdir. Plaklar kırmızı renkte ve kuru bir yapıya sahiptir. Sedef hastalığı devamlı saç diplerinden başlar. Saç derisinde görülme sıklığı çok yüksektir. Saçlı deriden sonra sedef hastalığının en fazla görüldüğü yerler dirsek ve diz bölgeleridir. Sedef hastalığının neden olduğu döküntüler, simetrik bir yayılım göstermektedir. Vücudumuzun sol bölümünde oluşan bir leke, benzer biçimde sağ tarafta da oluşur.

 

İnverse tipi

Eritrodermik tipi

Püstular tipi

Guttat tipi

Plak tipi

Bu türler arasında en bilinen görülebilen tür, plak tipi sedeftir. Diğerr türler daha nadir olarak hastaları etkilemektedir.

Sedef hastalığı ve nedenleri

Sedef hastalığı, deride neden olduğu döküntüler nedeni ile bilhassa alerjik bir hastalık olarak algılanır. Fakat bu doğru kanı değildir. Sedef hastalığında görülebilen döküntülerin sebebi bir alerjen değildir. Sedef hastalığının sebepleri tam anlamıyla bilinmemekle beraber, genetik yatkınlığın önemli olduğu düşünülmektedir. Ailesinde sedef hastası olan bir kişinin, hastalığa yakalanma ihtimali daha yüksektir. Genetik faktörüne ek olarak, yoğun stres ve bir takım çevresel faktörler de hastalığın gelişiminden sorumlu tutulmaktadır

Sedef hastalığı genellikle 5 grupta incelenir. Bunlar;

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Selenyum eksikliği nasıl anlaşılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?