Deri döküntüsünün belirtileri nelerdir?

Kimselerin rahatsız olduğu durumlardan bir tanesi de cilt üstünde meydana gelen döküntülerdir. Türlü biçimlerde gözlenen deri döküntü...

 

Kimselerin rahatsız olduğu durumlardan bir tanesi de cilt üstünde meydana gelen döküntülerdir. Türlü biçimlerde gözlenen deri döküntüleri cildin renginin değişmesine yahut soyulmalara neden olabilir. Deri döküntüleri direk olarak hastalık belirtisi olarak kendisini gösterebilir. Buna ek olarak tedavi sürecinde veyahut daha sonrasında da deri döküntüsü meydana gelebilmektedir. Kötü görüntü oluşturmasının yanında türlü hastalıkların belirtisi olduğu için en kısa zaman içinde teşhis konulup tedaviye başlanmalıdır. Erken tanıyı koymak da deri döküntüsünün belirtileri hasebiyle kolaylıkla olur. Çünkü deri döküntüsünün insanlar üstünde bıraktığı türlü belirtiler bulunur.

Deri döküntüsünün belirtileri nelerdir?

Özel olarak hastalık belirtisi olarak gözlenen deri döküntülerinin en belli özelliği kırmızı lekeler olarak gözlenmesidir. Cilt üstünde aniden renk değiştirerek kendisini göstermektedir. Kırmızı renkte gözlenen bu deri döküntüsü eritem ismi ile ifade edilmektedir. Bu kırmızı lekeler benzer kızamık rahatsızlığında görülebilen belirtiler gibi gözlenmektedir. Genellikle bu lekeler ilk başlarda az sayıda ve küçük boyutlarda olurlar. Daha sonrasında zaman geçtikçe kırmızı lekeler büyük bir kırmızı leke durumuna gelir. Bu tür lekelerin üstüne bastırıldığında geçici olarak beyaz bir leke görülmektedir. Böyle bir durumun gözlenmesi tifo hastalığının sonunda ortaya çıkmaktadır.

 

Cilt üstünde meydana gelen deri döküntülerinin belirtilerinden bir tanesi de kabarık kırmızı olmayan durumlardır. Bu şekildeki belirtiler el cilt üstüne değdirildiğinde hemen farkedilmektedir. Papüler döküntü olarak ifade edilen bu halde küçük sivilceler görülür. Bu biçimde meydana gelen belirtiler de sivilceler içinden sıvı gelme de yaşanabilmektedir. Bu hal vesikül ismi ile ifade edilmektedir. Çiçek hastalığı ve suçiçeği problemlerinde bu hale sık olarak rastlanmaktadır.

Diğer bir deri döküntüsünde ise ortası beyaz kenarları kırmızımsı olan döküntülerdir. Bu hal kurdeşen ismi ile bilinmektedir. Cilt üstünde ciddi bir kaşıntı hissi vermektedir. Benzer zamanda deri üstünde iltihaplar gözlenir. Bu hale genellikle alerjik reaksiyonların nihayetinde rastlanmaktadır. Alerji olunan duruma karşı önlem alınmasında yarar vardır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Siyah nokta nasıl çıkarılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?