Çuha çiçeği yağı nasıl kullanılır?

Çuha çiçeği yağının şikayetine göre günlük kullanım dozajları farklıdır. Regl öncesi sıkıntılar için günlük 24-320 mg, cilt hastalıkl...

 

Çuha çiçeği yağı çok derde deva olarak alternatif tıpta kullanılır. Çuha çiçeği yağı yapısal olarak insan vücudunun üretemediği Omega 3 ve Omega 6 yağlarını içerisinde barındırmasıyla bilinir. Ayrıca, Gamma Linoleik Asit ise çuha çiçeğinin tohumundan elde edilir. 

Bunun yanı sıra, GLA ekrem ağrılarının giderilmesinde, ekrem sertliğinde ve hassasiyetinde pozitif sonuçlar vermektedir.

Alkol ve sigaranın vücudumuza vermiş olduğu zararlı toksinleri dışarı atmaya yardım etmektedir 

Egzema veyahut sedef nihayetinde meydana gelmiş deride oluşan kızarıklık, pul pul dökülme ve kaşıntı gibi şikayetleri giderdiği gözlenmiştir.

Kötü kolesterolü düşürdüğü ve kalp sağlığına iyi geldiği gözlenmiştir.

İçindeki Gamma Linoleik Asit, Omega 6 yağ asidinin bir çeşididir. Bu yağ asidi ile yapılan çalışmada tümörlerin ilerlemesini durdurduğu saptanmıştır.

Kadınların çuha çiçeği yağını takviye olarak kullanmalarını tavsiye edilir. Çünkü, regl öncesi sendrom adı verilen PMS sıkıntılarını giderilmesine, regl zamanı karın ağrılarının, şişkinliklerin ve hassasiyetin ortadan kaldırmasına yardımcı olur. Menepoz dönemindeki kadınların da ağrılarına ve kramplarına iyi geldiği bilinmektedir. 

Bunlarla beraber, GLA cilt dokusunu yenilediği için yaşlanma belirtilerine, cilt elastikiyetini sağlamaya ve cildin nemlenmesine gelir.

 

Çuha çiçeği yağının şikayetine göre günlük kullanım dozajları farklıdır. Regl öncesi sıkıntılar için günlük 24-320 mg, cilt hastalıkları (sedef, egzema vb.) için gün içerisinde 340-750 mg. kullanılması önerilmektedir.

Kullanmadan önce;

Çuha çiçeği yağı alır iken muhakkak güvendiğiniz bir yerden ve sertifikalı ürün almaya özenli olun.

Doktorunuza ilaçla birlikte ne kadar dozda kullanmanız gerektiğinizi danışınız.

Gebe ve emziren kadınların kullanmadan önce doktoruna danışması gerekmektedir.

Ameliyat yahut operasyon geçirecek hastaların, kanı sulandırdığı için, 1-2 öncesinden kullanımı kesmiş olması gerekmektedir.

Faydalarına ve nasıl kullanılması gerektiğine gelecek olursak; çuha çiçeği yağını yetkili eczanelerde satılan kapsülleştirilmiş durumunu satın alabilirsiniz bunun sayesinde günlük kullanım dozunu da ayarlamış olursunuz. Yağ olarak satılan şişelenmiş ürünleri de kullanabilirsiniz.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Genital bölge kararması nasıl geçer? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?