Nar çekirdeği yağı nasıl kullanılır?

Nar çekirdeği yağının en güçlü yanı, anti-inflamatuar özelliklere sahip "punisinik asit" adı verilen özel , bir omega 5 yağ asidi içe...

 

Nar çekirdeği yağı kozmetik ve tıbbi amaçlar harici ve dahili olarak kullanılabilen, besleyici ve değerli bir yağdır.  Rejeneratif özelliklerinden ötürü, çok miktarda cilt bakım ürünün vazgeçilmeyen maddelerinden biridir. Sabunlar, duş jelleri, masaj yağları, nemlendirici ve diğer cilt bakım ürünleri gibi çok kozmetiğin formülünde yer bulur 

Serbest Radikallere Karşı Savaşır

Nar çekirdeği yağının en güçlü yanı, anti-inflamatuar özelliklere sahip "punisinik asit" adı verilen özel , bir omega 5 yağ asidi içermesidir. Bu yağ asitleri, cildin yaşlanmasını önlemek için serbest radikallere karşı koruma sağlamaktadır. Benzer zamanda güneşin zararlarına ve cilt kanserine karşı da koruyucudur.

Anti-inflamatuardır

Nar çekirdeği yağı, egzama ve sedef gibi cilt problemleri için yatıştırıcı ve nemlendirici özellikleri ile rahatlama sağlamaktadır. Benzer zamanda yaraları iyileştirir ve cilde sağlık kazandırır.

Tüm Cilt Tipleri İçin Uygundur

Nar çekirdeği yağı cilde ayrıntılı olarak nüfuz eder. Bir yağlı kalıntı bırakmadan cilt tarafından kolay bir biçimde emilir. Yağlı ve akneye eğilimli ciltler dahil, bütün cilt tipleri için çok uygundur.

Nar çekirdeği yağı nasıl kullanılır?

Cilt bakımında maske, serum ve doğal yağ terapilerinde kullanılabilmektedir.

Hint yağı, hindistan cevizi yağı, badem yağı ve ayrıca E vitamini yağ gibi taşıyıcı yağlarla kullanıldığı zaman etkili saç bakım serumu olarak kullanılabilmektedir.

 

Saçlara ve saç derisine masaj yaparak uygulandığı zaman donuk ve kuru saçları canlandırır ve çevresel hasara karşı korur. Saç derisindeki kan dolaşımını uyarır. Yüksek antioksidan ve vitamin içeriği ile kan dolaşımını destekler, saç büyümesini hızlandırır. Saç derisinin pH oranını dengeler. Saçtaki yağlanmayı azaltır. Gözenekleri temizler.

Hindistan cevizi yağı ile birlikte ısıtılarak kullanıldığı zaman kuru ve kıvırcık saçları yatıştırır.

Nemlendirici ve vücut losyonlarının içine birkaç damla damlatarak cilde direkt uygulanabilir.

Masaj yağı olarak vücudumuza en direkt veya diğer yağlarla karıştırılarak uygulanabilir.

Nar Çekirdeği Yağının Faydaları

Nar çekirdeği yağı, temelde sabinen, mycenae, limonen, alpha pinene ve terpinenol maddelerinden oluşur. Az ölçüde kullanılması bile pozitif sonuçlar elde etmek için yeterlidir. İçerdiği "keratinositler" ile cildin dış tabakasında bulunan hücreleri uyarır. Cildi canlandırmaya ve daha genç görünüm vermeye yardım eder.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Menekşe yağı tırnak uzatır mı? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?