Pizza hamuru tarifi

Malzemeler: (2 adet 25 cm büyüklüğünde pizza için)...

 

Bir yanda ucuz, donmuş, katkı maddesi içeren market pizzalari, bir yanda doyurucu olmak için tatdan ödün vermiş eve servis pizzalar. En son alternatif ise, İtalyan restoranlarındaki cüzdan yakan lakin bir türlü doyurmayan pizzalar. Arzu edilen mükemmellikte, kişiye özgü pizza bulmak yakın zamanımızda zor. Evinde pizza yapmayı hiç denememiş kişiler, pizza yapmayı çok zahmet veren, büyük fırınlar gerektiren bir uğraş olduğunu düşünebilir. Ama evde bulunan basit malzemelerle fevkalade pizza yaratmak çok kolay. Bu tarif, birçok ödül alan Bobby Flay'in sanat eseri! Bon appetit!

Pizza hamuru tarifi 

Malzemeler: (2 adet 25 cm büyüklüğünde pizza için)

Yapılışı 

Pişirmek için: Fırın 240 derecede ısıtılır. Hamur 1 cm'den biraz daha ince ve 35 cm çapta olana kadar açılır. Üzerine arzu edilen malzemeler serpiştirilir. 15-20 dakika, köşeleri altın kahverengi olana dek pişirilir.

Mayasız Hamur Tarifi

Kuru malzemeler karıştırılır, su ve zeytinyağı eklenmektedir. Bir top elde edilene kadar karıştırılır. Eğer hamur çok katıysa az daha su eklenmektedir. Hamur yumuşak, ama yapışkan olmamalıdır. Un serpilmiş bir yüzeyde 4-5 dakika kadar yoğrulur. Bu tarif 200 derece fırında, mayalı tarifle benzer metotla pişirilebilir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan İstiridye mantarı nedir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?