Beli incelten hareketler nelerdir?

Başta kadınlar olmak üzere pek çok insan bel bölgesinin incelmesi için çaba harcamaktadır. Bunu yapmak için her ne kadar diyet progra...

 

Başta kadınlar olmak üzere pek çok insan bel bölgesinin incelmesi için çaba harcamaktadır. Bunu yapmak için her ne kadar diyet programları yararlı olsa da belli başlı egzersizlerin yapılmış olması gerekir. Çünkü diyetler ile istenen seviyelere gelinmesi kolay değildir. Ama egzersizler ile bel bögesinin incelmesi ve şekillenmesi mümkündür. O nedenden dolayı de bu egzersizlerin bilinmesi ve ona göre hareket edilmesi önemlidir.

Bel bölgesinin incelmesine yardımcı olan hareketler nelerdir?

Son olarak yüzme sporunun bel ve kalça kısmındaki etkileri unutulmamalıdır. Yüzme yaparak bel ve kalça bölgesinin şekillenmesi sağlanmaktadır. O nedenden dolayı de bel kısmı üstünde inceltme egzersizleri yapanlara hafta içinde iki veyahut üç kez yüzmeleri söylenmektedir.

Normal squat egzersizi de bel bölgesinin incelmesine yardımcı olur. Öncelikle ayaklar omuz genişliğinde açılarak dik bir biçimde pozisyon alınır. Daha ardından sanki bir yere oturuluyormuş gibi geri doğru yaslanılır. Bu anda kollar da ileriye doğru uzatılır. Dikkatli olunması gerekli olan hareket boyunca sırtın dik bir biçimde kalmasını sağlamaktır. Bu hareketin belli bir zaman boyunca devam ettirilmesi yararlıdır.

İlk hareket olarak yere sırt üstü olabilecek biçimde uzanılır. Daha devamında sol bacak sabit kalmak kaydıyla sağ bacak diz bölümünden kırılarak karna yaklaştırılır. Ondan sonra ayak parmakları yukarı gösterecek biçimde bacak düz halde yukarı doğru uzatılır. Hareket bundan sonra saat yönünde ayak parmakları ile daire çizerek devam eder. 10 adet daire çizdikten sonra bu sefer saat yönünün tersine 10 daire çizilir. Tekrar başlangıç pozisyonuna dönülerek benzer işlem sol bacak için tekrar edilir. Bu hareket uygulaması kolay ve bel kısmında gayet etkili bir egzersizdir.

 

Pilates topu ile de belin inceltilmesi mümkündür. Öncelikle ayaklar yere değer pozisyonda bacaklar dizden kırılarak pilates topunun üzerine yatılır. Sırt bölümünün topun üzerine gelmesine dikkatli olunması gerekir. Daha devamında mekik hareketine benzer biçimde doğrultur ve tekrardan geri yatılır. Hareket boyunca bir adet dambılın iki el ile tutulması tavsiye edilir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan K vitamini ne işe yarar? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?